Engelsiz Hastanede "Yüzünüzle Beraber Dişlerinizde Gülsün" Projesi

Engelsiz Hastanede "Yüzünüzle Beraber Dişlerinizde Gülsün" Projesi

Dış dünya yalnızca fiziksel bir engeli olmayan insanlar için düzenlenmiştir. Bu yüzden engelli bireyler açısından çevreyi erişilebilir ve yaşanabilir bir hale getirmek için bir takım ilave düzenlemeler yapmak gerekmektedir.

Engelli vatandaşlarımızın günlük hayatlarını kimsenin yardımına gerek duymaksızın, tek başlarına ve özgürce idame ettirebilmeleri için sosyal çevrenin, hastanelerin, okulların, üniversitelerin, kamu binalarının, kültür merkezlerinin, hava alanları ve şehirlerarası otobüs terminallerinin, spor tesislerinin, alış-veriş merkezlerinin vb. her yönüyle onlar için erişilebilir hale getirilmesi gerekmektedir.

Bizim bu projedeki amacımız;
- Bolu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin yeni hizmet binasında görme engelli vatandaşlarımız için gerekli alt yapının hazırlanarak, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezini bu vatandaşlarımız için erişilebilir bir hale getirmektir. Engelli vatandaşlarımız için birçok düzenlemeye gidilen Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde Engelli Kliniği de mevcuttur.

- Merkezde engelli hastaların kliniklere ulaşım sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik; tekerlekli sandalye, transfer rampaları, kapı girişleri, tuvaletler, asansör, bekleme/oturma alanları, engelli otoparkı, klinik malzemeleri ve ünitler tamamen engellilerin erişilebilirliği göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

- Ayrıca yine görme engelliler için Braille alfabesi ile yazılı broşürler tasarlanmıştır. Bu proje sayesinde görme engelli hastalar merkezin girişinden itibaren hiçbir yardıma ihtiyaç duymaksızın diş hekimliği hizmetlerini alabileceklerdir. Giriş bölümüne konulan Kabartma Piramit ve Braille alfabesi ile yazılmış hastane yerleşim planı ile gitmek istedikleri yeri kolaylıkla bulabilecekleri gibi danışma ve hasta kabul bölümüne gitmelerini sağlayacak olan "Görme Engelli İzli Yürüme Yolu" ile kendilerine yardımcı olabilecek olan hasta karşılama ve yönlendirme personeline, danışmana veya kayıt yaptıracağı engelli hastalar için ayrılmış bankoya ulaşabileceklerdir.

- Ayrıca bu yolla bebek bakım ve emzirme odası, yangın çıkış panosu ve en yakındaki tuvaletlere ulaşımları sağlanacaktır. Görme engelli hastaların tüm işlemleri zemin katta bitecek şekilde tasarlanmış olup diğer katlara gitme ihtiyacı olabilme ihtimaline karşı asansör içine Braille alfabesi ile yazılmış Asansör Kullanma Talimatı yerleştirilecektir. Bu proje sayesinde görme engellilerin Bolu ilinde toplumsal bir hizmet olan diş hekimliği hizmetlerine erişimlerini kolaylaştıracak mimari yapılanma Bolu Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi'nin içinde sağlanacaktır.

- Projenin yerel gazetelerde, Bolu il Sağlık Müdürlüğü'nün ve Bolu Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi'nin resmi web sayfalarında duyurulması sağlanarak diş hastanesinden hizmet alan görme engelli vatandaşların sayısı arttırılmak istenmektedir.
Projenin devamı için tıklayın.

İletişim bilgilerimiz aşağıda mevcuttur. Gereğini saygıyla arz ederiz.

H.Hüseyin AYKAN : 0532 234 07 65
Rujhat AVŞAR : 0532 653 85 59
Nurhan AYDIN : 0533 347 54 91
E-mail: [email protected]