Biliçli Adımlar Gerçek Kazanımlar

Biliçli Adımlar Gerçek Kazanımlar

BİLİNÇLİ ADIMLAR, GERÇEK KAZANIMLAR PROJESİ

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Doğu Marmara Kent Konseyleri iş birliği ağı kapsamında 12 Eylül ve 18 Kasım 2011 tarihleri arasında yapılan "Yeşil Bir İz Bırak; Çevresel Sürdürülebilirliğin Sağlanması" konulu proje yarışmasında hibe desteği almaya hak kazandı.

Proje Sahibi: Bolu Kent Konseyi

Proje Ortakları: Bolu Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bolu Bağışçılar Vakfı

Proje Bütçesi:9.404,00 TL.

Proje Konusu:İlimizde bulunan İlköğretim Okullarındaki 0öğrencilerin çevresel kirliliği ve ekonomik kayıpları önleyici tedbir olarak BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN GERİ KAZANIMI konusunda bilinç düzeylerini artırmak, bu konuda uygulamaya geçmelerini sağlamak ve teşvik edici ortamları hazırlayarak geri kazanımını, çevresel ve ekonomik kazanımı sürekli hale getirmek.

Proje Süresi:2 Ay

Bu proje kapsamında ilimizdeki mahalle muhtarlıkları atık yağ toplama noktalarına dönüştürülecek, ilköğretim öğrencilerine yönelik "Atık Yağını Getir, Arkadaşını Sinemaya Götür" kampanyası düzenlenecek, konferans ve tiyatro gösterimi faaliyetleri gerçekleştirildi.

"Bilinçli Adımlar, Gerçek Kazanımlar" Projesi Çalışmaları

Faaliyetler:

- Yerel basında duyuruların yapılması ve Bitkisel atık yağ toplama kampanyası için Mahalle Muhtarlarıyla Toplantı

Bolu Kent Konseyi tarafından hazırlanıp hibe almaya hak kazanan "Bilinçli Adımlar, Gerçek Kazanımlar" projesi kapsamında merkez mahalle muhtarları ile Belediye Meclis Salonu'nda bir toplantı yapıldı.

Mahalle muhtarlarının yanı sıra, diğer sivil toplum kuruluşlarında bulunan temsilcilerin de ilgi gösterdiği toplantıda Proje Koordinatörü Burcu Şimşek tarafından projenin içeriği ve atık yağların çevremize ve insan sağlığına verdiği zararlar anlatıldı.

Projede hedef kitle ilköğretim düzeyindeki öğrenciler ve veliler; "Atık Yağı Getir, Arkadaşını Sinemaya Götür" kampanyası ile toplanması planlanan evsel atık yağlar mahalle muhtarları kanalıyla toplanacak.

Bu çalışmada Kent Konseyi ile proje ortakları mahalle muhtarları ile koordineli bir çalışma yürütecekler.

Kampanyanın duyurulması ile muhtarlıklara konuyla ilgili afiş, broşür, başvuru formu ve yağ toplama bidonları dağıtılacak ve kampanyanın duyurusu yazılı ve görsel basından tüm halka duyuruldu.

- Konferans

27 Şubat 2012 tarihinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda "Sularımız Kirlenmesin, Balıklar Ölmesin" konulu bir konferans düzenlendi.

Konferansta Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hakan Türker tarafından ilköğretim öğrencilerine bitkisel atık yağların çevreye zararları anlatılarak Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hibe almaya hak kazanan proje ile hazırlanmış olan çevre konulu kısa filmler öğrencilere izletildi.

- Tiyatro gösterimi

03 Mart 2012 tarihinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda "Sularımız Kirlenmesin, Balıklar Ölmesin" konulu tiyatro Bolu Bölge Tiyatrosu tarafından ilköğretim öğrencilerine bitkisel atık yağların çevreye zararları anlatılarak sergilendi. Tiyatronun ardından öğrencilere çevre konulu kısa filmler öğrencilere izletildi.