2016 Yılı Faaliyet Raporu

2016 Yılı Faaliyet Raporu

BOLU BAĞIŞÇILAR VAKFI

2016 YILI FAALİYET RAPORU

Bolu Bağışçılar Vakfı olarak 2016 yılında, kamu kurumlarını ve Boluluları birlikte harekete geçirerek Bolu halkının refahının arttırılması için önemli projeleri hayata geçirdik. Türkiye’de kurulan ilk sosyal yatırım vakfı modeli olarak “Daha Güzel Bir Bolu” sloganıyla başarı yolunda ilerlediğimizi düşünüyoruz.

Öyle ki geçtiğimiz yıllarda belirlediğimiz " Okul Öncesi Okullaşma Oranı" projesi için 10 yıl süreli bir kampanya başlatmış ve 7 yılda Okul Öncesi Okullaşma oranını %5 den %95 oranına yükselterek bu konuyu çözüme kavuşturmuştuk. Yaklaşık 9 yılda 200 STK ve topluluk projesine ise destek olarak kamusal projelere büyük bir ivme kattık.

2016 yılında toplam 28 projeye destek verdik ;

Bolu’ daki tüm Okul Öncesi öğretmen ve idarecilerine Montessori eğitimi verdirildi.

Bolu Çobankaya Şehit Murat Paçal İlkokulu'nda Bolu'da ki Anaokulu öğretmenlerine eğitim verdirildi.

Mudurnu Yazılar İlkokuluna Kütüphane açılması için destek sağlandı.

Bolu Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde okuyan (Mengen) 2 öğrenciye İspanya' da 3 ay ahçılık üzerine staj yapmaları için burs desteği sağlandı.

Cumhuriyet İlkokulu Anasınıfı donanımı için destek sağlandı.

Koç İlköğretim Okulu Kürtüphane projesi kapsamında destek sağlandı.

Değişim Liderleri Derneği'nin çalışması olan "Kıvılcım Projesi" ne destek sağlandı.

Erken Çocukluk Eğitimi Sempozyumu katılımı için destek sağlandı. BAKAP 1

Bolu'daki ilkokul 4.sınıf öğrencilerine dağıtılmak üzere ,"Bir Çocuk Bir Şehir ve Bolu" kitabı basımı gerçekleştirildi.

Mengen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı etkinliğine destek sağlandı.

AİBÜ Özel Eğitim Öğrenci Topluluğu tarafından verilen "Otizm İçin El Ele" Projesine destek sağlandı.

AİBÜ Güzel sanatlar Fakültesi öğrenci topluluğu tarafından verilen "Sanat Yoluyla Çevre Eğitimi" projesine destek sağlandı.

AİBÜ Bilim Şenliği Projesine destek sağlandı.

AİBÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve akademisyenleri tarafından verilen "Mengen Sanat Yoluyla Çevre Eğitimi" projesine destek sağlandı

AİBÜ İktisat Topluluğunun düzenlediği 3.Karadeniz Sosyal Bilimler öğrenci kongresine destek sağlandı.

İzzet Baysal Anadolu Lisesi öğrencilerinin Oryantring Türkiye Şampiyonası katılım formaları için destek sağlandı.

AİBÜ de yapılan 2.İpek Yolu Konferansı için destek sağlandı.

AİBÜ Diş Fakültesi öğrencilerinin "Türk Diş Hekimleri Birliği Ulusal Öğrenci Kongresine katılımı için destek sağlandı.

AİBÜ Matematik Bölümü 4.sınıf öğrencilerinin " Topluma Hizmet Dersi" kapsamında başvuruları neticesinde, Bolu Yumrukaya İlkokulu sınıf tadilatı için destek sağlandı.

Bolu Bilim Merkezi Bilim Şenliği Projesi için destek sağlandı.

Otizmli olan fakat mankenlik yapan Ayberk Aksu ve annesi ,Bolu da Otizmli çocuklar ve aileleriyle buluşturuldu. Bu kapsamda konferans gerçekleştirildi.

Türkiye' ye Üniversitelerinin hocaları koordinesinde kampa gelen Amerikalı misafir Öğrencilere ilimiz gezdirildi.

BBV nin üyelerine ve paydaşlarına düzenlediği teşekkür yemeği gerçekleşti.

BBV Okul Öncesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi onarım projesi için destek sağlandı.

BBV Okul Öncesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezine bulaşık makinesi, yatak ve mama sandalyesi alımı için destek sağlandı.

Devam Eden Projeler;

Seben Elma Projesi

Müzed Okullar Hayat Olsun projesi

AİBÜ Gülen Gözler projesi

Burslar:

Vakfımız şartlı,şartsız ve başarı bursu olmak üzere 88 öğrenciye toplamda177.600,00 TL. burs vermektedir

- Ayrıca her yıl üniversite seçme sınavında Bolu ve ilçelerinden en yüksek puan alan bize başvuran dört öğrenci ile ( Bu sene 1 öğrenci başvurdu ), AİBÜ en yüksek puanla kayıt yaptıran bir öğrencimize başarı bursu veriyoruz.

.

-Siz değerli BBV üyelerimizin uygun gördüğü öğrencilere burs vermesi için aracılık yapıyoruz.(Şartlı burs)

Başarı bursiyeriöğrencilerimizin vakfımız amaçlarından olan ‘Daha Güzel Bir Bolu İçin‘ sloganına uygun bir fikir projelerini bize sunmuşlardır. Bu projelerden "Vitamin Çardağı " Projesi adlı proje ile birinci seçilen Elif ERDOĞAN' a 500,00 TL. ve diğer öğrencilerimize de mansiyon ödülleri Yönetim Kurulumuzca takdim edildi.

TPF Taşman Fonu 350.000,00 Dolar şartlı bağış gönderilmesi neticesindeBBV Hizmet Binası alınmıştır.

Vakıf Genel Sekreteri Öznur Akkaya' nın temsilen katıldığı program ve etkinlikler:

- İstanbul Büyük Kulüp de "Bolu Bağışçılarını Tanıyalım" paneline konuşmacı olarak katılım sağlandı.

- Marmara Üniversitesi Sivil Toplum Yüksek Lisans öğrencilerinin derslerine "BBV faaliyetleri ve vakıf modeli" konu başlığı ile konuşmacı olarak katılım sağlandı.

-İstanbul' da gerçekleşen Sinopale Forum 2016 "Yerel Kalkınmada Kültür ve Yaratıcılık" programına konuşmacı olarak katılım sağlandı.

-Maltepe Üniversitesi " Gönüllülük" seçmeli dersinde; Bolu Bağışçılar Vakfı üyeleri ve faaliyetleri konularıyla konuşmacı olarak katılım sağlandı.

-TÜSEV Genel Kuruluna katılım sağlandı.

Alınan Proje Bazlı Hibeler;

Association of German Foundations'dan vakıflar arası değişim programı kapsamında Romanya Cluj ve Bolu Bağışçılar Vakfı arasında proje ziyaretleri gerçekleştirmek üzere 4.422 Euro proje hibe desteği alındı.

2017 Yılı Gerçekleştirmeyi Öngördüğümü Projeler;

BBV Yönetim Kurulu olarak yılın 12 ayı destek ve faaliyetlerimize devam etse de, Öncelikli desteklenmek üzere bir konu seçiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda "Okul Öncesi" temasını öncelikli olarak ele almış ve çözmüştük, 2017 yılında ise " Girişimcilik" teması ana konu olarak belirledik. Bu yıldan başlayarak 10 yıl içerisinde Bolu'da Girişimcilik ruhunu canlandırmayı, Bilhassa gençlerimizin bu odakta projeler yapmalarını desteklemek istiyoruz. İstanbul Girişimcilik Vakfı'nın Bolu için tasarladığı " Bolu UP" projesini; AİBÜ,Ticaret ve Sanayi Odası, KOSGEP, MARKA ve BBV ortaklığında uzun vadeli bir çalışma olarak başlatmak istiyoruz. Yeni hizmet binamıza taşındığımızda tüm bu paydaş kurumlar bir araya getirilerek detaylı süreç ilerleme toplantısı organize edeceğiz.

Önceliklendirdiğimiz Girişimcilik konusunun yanı sıra yıl boyunca tarafımıza gelen proje başvurularını değerlendirip maddi, ayni ve teknik destekler vermeye devam edeceğiz.

Yine tarafımıza, STK'lar, Öğretmen, idareci ve akademisyenlerdengelen eğitim, seminer kapasite geliştirme çalışmaları için destek başvurularını kriterlerimiz dahilinde desteklemeye devam edeceğiz.

BOLU BAĞIŞÇILAR VAKFI