2015 Yılı Faaliyet Raporu

2015 Yılı Faaliyet Raporu

Bolu Bağışçılar Vakfı olarak 2015 yılında, kamu kurumlarını ve Boluluları birlikte harekete geçirerek Bolu halkının refahının arttırılması için önemli projeleri hayata geçirdik. Türkiye’de kurulan ilk sosyal vakıf olarak “Daha Güzel Bir Bolu” sloganıyla başarı yolunda ilerlediğimizi düşünüyoruz. 2015 yılında toplam 30 projeye destek verdik.

1)Sivil Toplum Kurumu, kişi ve kurumların Proje Fon Başvuruları:

İstanbul Kobi Zirvesine Ticaret Odası Genç Girişimciler Kurulu üyelerinin katılımları için destek sağlandı.(908,58)

Birsen BAŞER tarafından Otizmle Yaşamak Semineri verdirildi.(836,25)

Habitat ile Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nda Paramı Yönetebiliyorum Eğitici Eğitimi verdirildi.(2203,50 TL.)

Girişimcilere ve esnafa yönelik Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nda 4 Adımda Satış Eğitimi verdirildi.(1971,00 TL. Ümit Ünker)

Adım Gençlik Spor ve Eğitim Kulûbü Derneğinin hazırladığı "Oryantiring Gelişim Kampı" projesine destek sağlandı.(5000,00 TL.)

Bolu Gençlik Kulübü Derneği projesi olan "Engelliler İçin El Ele" projesine destek sağlandı. (6000,00)

Müzed-"Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği" kuruluş etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Semfoni Orkestrası konseri ve etkinlikleri için destek sağlandı.(3000+1500)

Değişim Liderleri Derneği'nin çalışması olan "Kıvılcım Projesi" ne destek sağlandı.(5000,00 TL.)

Bolu Sakatlar Derneği'ne Malzeme Alımı için destek sağlandı.(1000,00 TL.)

2)Okullara yapılan destekler:

Bolu İzzet Baysal Otelcilik Meslek Lisesi öğrencilerinin "Destek Sizden Başarı Bizden" projesine destek sağlandı. (1500,00 TL.)

50.yıl İzzet Baysal Ortaokulu Halk Oyunları Ekibi için Eşofman Takımı alımına destek sağlandı.( 2000,00 TL.)

Mengen Gökçesu Anaokuluna materyal alımı için destek sağlandı.(3.339,40 TL.)

Bolu’ daki tüm Okul Öncesi öğretmen ve idarecilerine Montessori eğitimi verdirildi.(292,28 TL.)

Bolu 100.Yıl Ortaokulu Projesi olan "Yalnız değilsiniz biz yanınızdayız" projesine destek sağlandı.(3000,00)

Mevla İlköğretim Okulu Zeka Sınıfı donanımı için destek sağlandı. (şartlı bağış)

Bolu Çobankaya İlkokulu Anaokuluna materyal alımı için destek sağlandı.(Şartlı bağış)

Atatürk İlkokulu Projesi olan "Türlerimizi Koruyalım" projesine destek sağlandı.

Çevre Müdürlüğü yarışma sonucunda 1.seçilen Çaygökpınar Köyü Okuluna 1 adet bilgisayar alımı desteği sağlandı.(1530,00 TL.)

Bolu İnkilap İlköğretim Okulu'nun projesi olan "Bolu'nun Sultanları" projesine destek sağlandı.(3600,00 TL.)

Müzed projesi (398,15 TL.)Behiye Baysal İlkokulu resim atölyesi malzeme alımı

Bolu Cumhuriyet İlkokulu Anaokuluna materyal alımı için destek sağlandı.(7400,26 TL.)

Bolu Çobankaya Şehit Murat Paçal İlkokulu'nda Bolu'da ki Anaokulu öğretmenleri'ne eğitim verdirildi.(934,60 TL.)

"Taşın Altındaki Eller Projesi" kapsamında İhtiyacı olan öğrencilere kırtasiye malzeme alımı için destek sağlandı.(1000,00 tl.)

İstanbul Mavi Pusula Eğitim ve Yardımlaşma Derneği başvurusu ve ortaklığında Mudurnu Yazılar İlköğretim Okulu’na kütüphane yapılması projesinde 3 bilgisayar alımı ile destek sağlandı.

3)Abant İzzet Baysal Üniversitesi destekleri:

AİBÜ Tıp Fakültesi öğrenci Topluluğu'nun düzenlediği Ulusal AİBÜ Tıp Öğrenci kongresinde dağıtılmak üzere logolu çanta basımı için destek sağlandı.(3540,00 TL.)

"Mutfağın Kalbi Bolu'da Afiyet Yolculuğu" projesi kapsamında envanter araştırmasının saha çalışmasını gerçekleştirecek olan, AİBÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yüksek Lisans Bölümü Öğrencilerine destek sağlandı.(10.000 TL. 5 Öğrenci)

4) Kamu Kurumlarından gelen projeler

Köroğlu Sempozyumu Bildirileri Kitabı basımı için (1000 adet) destek sağlandı.(12.980,00 TL.)

Bolu Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezinde gerçekleşen Resim ve Seramik Heykel Sergisi için destek sağlandı.(590,00 TL.)

5) Devam eden projeler

* Seben Elma Üretimi Yenileme Projesi ((2607,04 TL.))

* Gülen Gözler Projesi 2015( 3485,59 TL.) A.İ.B.Ü Hemotoloji bölümü çocuk servisi.

* Müzed Okullar Hayat Olsun

6)Burslar:

Vakfımız şartlı ve şartsız burs olarak 91 öğrenciye toplamda 190.575,00 TL. burs vermektedir

- Ayrıca her yıl üniversite seçme sınavında Bolu ve ilçelerinden en yüksek puan alan üç öğrenci ile, Bolu AİBÜ’ ne kayıt yaptıran en yüksek puanlı bir öğrenciye 1.500,00’er TL. den toplam 6.000,00 TL. başarı ödülü vermekteyiz. Böylece vakfımız toplam 95 öğrenciye burs vermektedir.

Başarı bursiyeri öğrencilerimizin vakfımız amaçlarından olan ‘Daha Güzel Bir Bolu İçin‘ sloganına uygun bir fikir projelerini bize sunmuşlardır. Bu projelerden "Uçurtma Festivali" Projesi adlı proje ile birinci seçilen Rukiye ÖZTÜRK' e 500,00 TL. ve diğer öğrencilerimize de mansiyon ödülleri Yönetim Kurulumuzca takdim edildi.

7)Hibe Programları :

Enerji ve Su Tasarrufu hibe programı açılarak; 44 Sivil Toplum Kurumu, okul ve üniversite öğrenci topluluğuna, enerji tasarrufu, proje yazma ve farkındalık eğitimleri verildi yarışma neticesinde seçilen 3 proje fonlandı.

*Atatürk İlkokulu- Takışık Aileler Yarışıyor Projesi

*Doğayı ve Hayvanları Seven Sevdiren Derneği-Tasarruf Ediyorum Doğayı Koruyorum Sokak Etkinlikleri Projesi

*Bolu Bisikletliler Derneği-Evden Okula Bisikletle Güvenle Projesi

NOT: Bu proje için Güney Afrika Global Fund Community Foundation’dan 10,000 USD fon alındı.

8) Katılınan eğitim ve toplantılar:

  • İstanbul Bilgi Üniversitesi STK'lara Yönelik Ulusal ve Uluslararası Fon Kaynakları dersinde vakıf Genel Sekreteri Öznur Akkaya Sosyal Projeler ve STK yönetimi Yüksek Lisans dersinde Bolu Bağışçılar Vakfı’nı anlattı.
  • Koç Üniversitesi’nin daveti üzerine “ Fon veren kurumlar sosyal etki ölçümlemesi” programına Öznur Akkaya katıldı ve BBV’yi anlattı.
  • TÜSEV’de Filantropi Profosyonelleri grubuna Öznur Akkaya “ Neden BBV Türkiye’nin tek örnek modeli” başlığı altında sunum yaptı.
  • Öznur Akkaya içlerinde 60 Kamu, Sivil Toplum ve Özel Sektör temsilcisinin olduğu Meridyen İleri Düzey Liderlik eğitim programına katıldı.

2016 yılı öngörülen Faaliyetlerimiz

2015 yılı ve önceki yıllar Okul Öncesi eğitim çalışmaları konusunda etkili ve başarılı yıllar oldu, bunun en somut başı çeken örneği ; BBV’nın örnek pilot proje olarak yaptırıp A.İ.B.Ü ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kullanımına bağışladığı; Bağışçılar Vakfı Okul Öncesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi idi.

BBV’nın hibe ettiği merkez sonrasında konuyla ilgili sunduğu çeşitli raporlar, uzman görüşleri ve bu alanı işaret etmesi sonrasında Milli Eğitim Müdürlüğü, İzzet Baysal Vakfı ve Solmaz / Ahmet Baysal çifti tarafından yaptırılan ve hibe edilen okullar ile %5 lik okullaşma kapasitesi %95’e ulaşarak Türkiye ortalamasının üstüne çıkmış oldu.

Sadece okullaşma oranının arttırılmasından ziyade Okul Öncesi Eğitim Araştırma ve uygulama merkezimiz aracılığı ile şehrin genelinde Milli Eğitime bağlı tüm ilgili okulların öğretmen ve velilerine yönelik kapasite geliştirici faaliyetler gerçekleşiyor. Ayrıca merkezimizden sadece Bolu halkı değil üniversitemizin çeşitli bölümlerinden öğrenciler de staj yaparak faydalanıyorlar.

2016 yılı için ise sürdürülebilir bir girişimcilik hazırlığı içindeyiz. Bunun içinde Koç, Bilgi, Özyeğin üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Kuluçka merkezleri veya girişimcilik atölyeleri gibi bir merkezin, A.İ.B.Ü’mize kazandırılması konusunu işleyeceğiz. Öncelikle seçeceğimiz pilot sektörün Bolu denince akla ilk gelen yemek kültürü ve aşçılık olmasını öngörüyoruz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi gastronomi bölümü fakülte ve yüksekokul öğrencileri ve Turizm Otelcilik Lisesi Aşçılık bölümleri özelinde öğrenciler ile çeşitli çalışmalar yürütülebilir. Yine bolu öncelikli ihtiyaçları veya kentin yapısına uyan sektör girişimleri desteklenebilir.

  • Sivil Toplum Kurumlarından gelen projelerin desteklenmesi
  • Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan projeler
  • Üniversite ve üniversite öğrenci topluluklarının projelerinin desteklenmesi
  • Tasarruf / Çevrenin Korunması Hibe Programları
  • BBV’nın bizzat yürüttüğü projeler