2011 Yılı Faaliyet Raporu

2011 Yılı Faaliyet Raporu

Bolu Bağışçılar Vakfı olarak 2011 yılında, kamu kurumlarını ve Boluluları birlikte harekete geçirerek Bolu halkının refahının arttırılması için önemli projeleri hayata geçirdik. Türkiye’de kurulan ilk sosyal vakıf olarak “Daha Güzel Bir Bolu” sloganıyla başarı yolunda ilerlediğimizi düşünüyoruz.


- Vakıf Başkanımız Sayın M. Şerafettin ERBAYRAM Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Ağaç Parkındaki (Arboretum) türlerin zenginleşmesi için Hollanda’dan getirdiği akça ağaçları, ayrıca kuşburnu, badem, kurt üzüm türlerini de Vakıf adına hediye etmiştir (12 Ocak 2011).

- Yıldırım Beyazıt İlköğretim Okulu anasınıfının ihtiyaçları tespit edildikten sonra bağışçı Sayın Orhan UÇAR’la temasa geçilerek 5.406,43 TL. tutarındaki ihtiyaçları şartlı bağış olarak karşılanmıştır (22.02.2011).

- 7-11 Şubat 2011 tarihinde düzenlenen “Matematik Eğitiminde Teknoloji Çalıştayı” için 1.000,00 TL. si şartlı bağış olmak üzere toplam 2.500,00 TL. destek verilmiştir(08.03.2011).

- Doğancı Ayşe – Yılmaz Becikoğlu İlköğretim Okulu anasınıfının ihtiyaçları tespit edildikten sonra bağışçı Sayın Yılmaz BECİKOĞLU ile temasa geçilerek 5.406,43 TL. tutarındaki ihtiyaçları şartlı bağış olarak karşılanmıştır (05.04.2011).

- Karaköy Toki İlköğretim Okulu anasınıfının ihtiyaçları tespit edil

dikten sonra bağışçı Sayın Fikriye UÇAR’la temasa geçilerek 5.364,40TL. tutarında ki ihtiyaçları şartlı bağış olarak karşılanmıştır (09.05.2011).

- Abant İzzet Baysal Üniversitesi Çevre Mühendisliği 3.sınıf öğrencilerine 3 günlük Bilgisayar Eğitimi ve Sertifika programına 2.000,00 TL. destek sağlanmıştır(13-14-15 Mayıs 2011).

- Bolu Bağışçılar Vakfı ve Mebrure-İlhan Bağışgil Anaokulu’nun birlikte düzenlediği programla, Mudurnu Yazılar İlköğretim Okulu Anasınıfı öğrencileri aileleriyle birlikte Mebrure-İlhan Bağışgil Anaokulunu ziyaret ettiler. Burada çocuklar birbirleriyle kaynaştılar ve sinema etkinliği ile bir dizi başka etkinliklerde de bulundular (03.06.2011).

- İlimizdeki ilköğretim çağındaki öğrencilerimize çok büyük fayda sağlayacağını düşündüğümüz Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Ateşböceği Eğitim TIR'ını yaptığımız görüşmeler sonucunda Bolu’ya getirdik. Bu eğitim birimiyle ilk önce Gazipaşa İlköğretim Okulu’nda daha sonra Atatürk İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilere eğitim verildi.

- İlk önce ilimizde Ateşböceği Tırı ile eğitim çalışmaları yapmaya başlayan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) Gülezler Konağı’nda İl Temsilciği için iki oda tahsis edilmesi Vakfımızca sağlandı. Bu sayede Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) İl Temsilciliği Bolu’da hizmet vermeye başladı.

- 20-23 Eylül 2011 tarihinde düzenlenen “16.ATCM Asya ve Teknoloji Konferansı” na 2.000,00 TL. destek verilmiştir (15.09.2011).

- Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Bağışçılar Vakfı Okul Öncesi Eğitim Merkezi bünyesindeki Bolu Bağışçılar Vakfı Kreşi ve Vakfı Anaokulu’nun eğitime başlaması dolayısı ile, 24.09.2011 günü okul yönetimi, çocuklar ve velileri ile tanışma toplantısı düzenlenmiştir.

- Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Bağışçılar Vakfı Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünce yürütülecek olan Etkili Anne Çocuk İletişimi” isimli bilimsel araştırma projesine Vakfımızca 1.500,00 TL. destek sağlanmıştır (27.09.2011).

- Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Bağışçılar Vakfı Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkeziile Arizona State Üniversitesi (ASU) arasında kurulacak işbirliği süreci kapsamında 5-8 Ekim 2011 tarihleri arasında üniversitemizi ve Vakfımızı, Arizona State Üniversitesi (ASU) öğretim üyelerinden Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Dali Öztürk, Doç. Dr. Cory Hansen ve Doç. Dr. Michael Kelley ziyaret ettiler.

- Okul Öncesi Eğitimi Güçlendirme Projemiz kapsamında Bolu Bağışçılar Vakfı olarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, Vakfımız tarafından Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy Kampüsüne yaptırılan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Bağışçılar Vakfı Okul Öncesi Eğitim Merkezi bünyesindeki Bolu Bağışçılar Vakfı Kreşi ve Bolu Bağışçılar Vakfı Anaokulu devir teslim töreni tutanağa bağlanarak 24 Kasım Öğretmenler Gününde imzalandı.

İnşaat Maliyeti: 1.276.009,08 TL. Donanım, Demirbaş Maliyeti : 227.893,38 TL. olmak üzere TOPLAM: 1.503.902,46 TL. dir.

- Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Bağışçılar Vakfı Okul Öncesi Eğitim Merkezi bünyesindeki Bolu Bağışçılar Vakfı Kreşi ve Bolu Bağışçılar Vakfı Anaokulu’nun açılış töreni gerçekleşti (24.11.2011).

- Bolu Bağışçılar Vakfı olarak “Bilinçli Gübre Kullanımı İçin Toprak Verimlilik Envanterinin Çıkartılması Projesi” ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansına başvurduk. Projemiz Ajansın 2011 Yılı Doğrudan Destek Programı kapsamında uygun ve başarılı bulunarak uygulamaya konulmuştur.

Projenin 39.683,29 TL.si Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, 12.799,06 TL.si Vakfımız tarafından karşılanmıştır.

Projemiz hakkında 12.09.2011 tarihinde İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda İl Genel Meclisi üyelerine de bir sunum gerçekleştirildi.

Bilinçli Gübre Kullanımı İçin Toprak Verimlilik Envanterinin Çıkartılması Projesi” nin “Değerlendirme Toplantısı” 31 Ekim 2011 tarihinde Bolu Ticaret ve Sanayii Odası Toplantı Salonunda yapılmış olup projenin sonuçları Ankara Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsün’den Ziraat Y. Mühendisi Mehmet KESECİ ve AİBÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Nusret ZENCİRCİ ve tarafından İl Tarım Müdürlüğü personeline ve danışmanlarına anlatılmıştır. Ayrıca Vakıfımız Yönetim Kurulu Başkanı M. Şerafettin ERBAYRAM da proje hakkında bilgiler vermiştir. Toplantılar da katılımcılara projeyi anlatan broşürler, el kitabcığı ve sertifika belgesi verilmiştir.

- Bağışçımız Uzm. Dr.A.Fuat BEŞKARDEŞ vakfımız aracılığıyla Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri 5. Servisine koltuk takımı bağışlamıştır.

- Bolu Bağışçılar Vakfı’nın koordinatörlüğü, Bolu Belediyesi’nin maddi ve manevi desteği, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Öğrenci Topluluğu’nun proje uygulayıcısı olduğu atık bitkisel yağların toplanması ve geri kazanılması projemiz devam etmektedir.

Temiz çevre, temiz dünya bilincini çocuklara spor yoluyla vermek için, ortağı olduğumuz “Bu Benim Dünyam” projesi kapsamında Bolu Belediye Başkanlığı ve vakfımızın işbirliği ile hazırlanmış olan “Bu Benim Yeşil Dünyam Futbol Turnuvası” yapıldı. Bu faaliyete Vakfımız 334,15 TL. katkı sağlamıştır.

Bolu Belediyesi Otobüs Terminalinin üst tarafındaki boş alanda düzenlenen ödül töreninden sonra sporcularla birlikte fidan dikimigerçekleştirilmiştir.

Temiz çevre temiz dünya bilincini çocuklara spor yoluyla vermek için, ortağı olduğumuz “Bu Benim Dünyam” projesi kapsamında Bolu Belediye Başkanlığı ve vakfımızın işbirliği ile hazırlanmış olan “Yeşili Bol Streetball Sokak Basketbolu Turnuvası” yapıldı. Bu faaliyete Vakfımız 225.00 TL. katkı sağlamıştır. Sporcularımız turnuvaya katılmak için atık çöp poşetini doldurup (çöp poşetinde en az bir şişe atık yağ) teslim ettiler. Sporcularımıza turnuva sonunda katılım belgeleri dağıtıldı.

Bolu Bağışçılar Vakfı, Bolu Belediye Başkanlığı, Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, TEMA Vakfı, Bolu Çevre Derneği ve iş birliği ile başlatılacak olan “Uygulamalı Çevre Eğitim Projesi” için protokol imzalandı. (22.11.2011)

- Abdi İbrahim İlaç Pazarlama A.Ş. nin şartlı bağış olarak gönderdiği 3.000,00 TL. yastık bedeli Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezindeki Rehabilitasyon çalışmalarına katılan hastalara Vakfımız aracılığıyla ödenmiştir(29.12.2011).

- Abdi İbrahim İlaç Pazarlama A.Ş. nin şartlı bağış olarak gönderdiği 2.500,00 TL. örgü matruşka bebek bedeli Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezindeki Rehabilitasyon çalışmalarına katılan hastalara Vakfımız aracılığıyla ödenmiştir(29.12.2011).

- İzzet Baysal Kampüsü yurtlarında kalan öğrencilere yılbaşı gecesi çerez, meyve suyu ikramı olarak vakfımız üyesi M. Şerafettin ERBAYRAM tarafından yapılan şartlı bağış 1.140,00 TL. ile katkı sağlanmıştır (31.12.2011).

- Vakfımız burs işlemlerini sistemli, şeffaf ve amaca uygun verebilmek için internet üzerinden bilgisayar ortamında takip edilebilen özel bir burs programını (Türk Eğitim Vakfı bu programla 9000 öğrencinin burs işlemlerini yapmaktadır) uygulamaktadır.

Vakfımız 46 öğrenciye toplam her ay 9.475,00 TL. şartlı bağış bursu, 15 öğrenciye de toplam her ay 3.000,00 TL. şartsız bağış bursu vermektedir.

Ayrıca her yıl üniversite seçme sınavında Bolu ve ilçelerinden en yüksek puan alan üç öğrenci ile, Bolu AİBÜ’ne kayıt yaptıran en yüksek puanlı bir öğrenciye 1.500,00 er TL. den toplam 6.000,00 TL. başarı ödülü vermekteyiz.

Böylece vakfımız toplam 65 öğrenciye burs vermektedir.

KATILDIĞIMIZ TOPLANTILAR

- Vakıf Genel Sekreteri Zühal KILINÇ 27 Ocak 2011 tarihinde Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV)’nın gerçekleşen “Vakıflar Kanunu ve Yönetmeliği” konulu toplantıya katılmıştır.

- TÜSEV tarafından CIVICUS işbirliği ile hazırlanan “Türkiye’de Sivil Toplum: Bir Dönüm Noktası“ CIVICUS Uluslararası Sivil Toplum Endeksi Projesi (STEP) Türkiye Ülke RaporuII araştırmasının sonuçlarının açıklanacağı toplantıya Vakıf Genel Sekreteri Zühal KILINÇ ve Danışma Kurulu Üyesi Ayşegül ÖZER katılmıştır.

- İngiltere Büyükelçiliği Kültür İşleri'nden sorumlu British Council birimi, Bolu'da “Sosyal Girişimcilik Projesi” hakkında bilgilendirme semineri düzenledi. Seminer sonunda her grup birer proje hazırlayarak destek almak için başvuruda bulundu. Vakfımız Genel Sekreteri Zühal KILINÇ katılmıştır.

- 16-17 Nisan 2011 tarihlerinde Anabilim Eğitim Kurumları tarafından İstanbul’da düzenlenen Okul Öncesi Eğitimi Semineri”ne Vakıf Genel Sekreterimiz Zühal KILINÇ ve Danışma Kurulu Üyemiz Muhabbet KOÇ katılmışlardır.

- 16-17 Nisan 2011 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen “Özel İlköğretim ve Anaokulları Tanıtım Günlerine” Vakıf Genel Sekreterimiz Zühal KILINÇ ve Danışma Kurulu Üyemiz Muhabbet KOÇ katılmışlardır.

- 29 Haziran 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Global Giving organizasyonunun düzenlediği “Finansal Kaynak Toplama”seminerine Genel Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmıştır.

- 12 Eylül 2011 tarihinde Bolu Kent Konseyi Gençlik Meclisi "Gence Fırsat Projesi” kapsamında yapılan Bilgilendirme Seminerinde vakfımızı temsilen Genel Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmış ve burada Vakfımızı tanıtan bir sunum gerçekleştirmiştir.

- 26-27 Ekim 2011 tarihinde gerçekleşen Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mezunları Derneği (İBUMED) tarafından düzenlenen “Kariyer Günleri” programına Vakıf Yönetim Kurulu Başkanımız M. Şerafettin ERBAYRAM ve Genel Sekreterimiz Zühal KILINÇ birlikte katılmışlardır.

- 21 Kasım 2011 tarihinde gerçekleşen Work & Vet isimli Avrupa Birliği Yenilik Transferi projesi açılış toplantısına Genel Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmıştır.

- 26-27 Kasım 2011 tarihinde gerçekleşen Yerel STK’ lar İçin Yasama Okulu Projesi kapsamında düzenlenen Yasama Eğitimi ve Atölye Çalışmaları seminerine Genel Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmıştır.

ZİYARETLERİMİZ

Vakıf Yönetim Kurulumuz tarafından yıl içinde bağış yapan muhtelif kişi, kurum veya kuruluşlara teşekkür ziyaretleri yapıldı.