Tema Vakfı Minik Tema Projesi ile İnkılap İlköğretim Okulunda

Tema Vakfı Minik Tema Projesi ile İnkılap İlköğretim Okulunda

PROJE ADI : Minik Tema Projesi

SAHİBİ : Tema Bolu İl Temsilciliği
PROJE ORTAĞI : Bolu Bağışçılar Vakfı-Tema Bolu İl Temsilciliği-Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü

Bolu Bağışçılar Vakfı desteği ve TEMA Vakfı İl Temsilciliği yürütücülüğü ile başlayan " Minik TEMA" eğitimi projesinin İnkılap İlköğretim Okulu'ndaki çalışmasını izlemek üzere Vali Yardımcısı Ayhan KARTLI Başkanlığında, Toprak Koruma Kurulu üyeleri ve Bolu Bağışçılar Vakfı Yönetim Kurulu hazır bulundular.

"Minik Tema" projesi ile 140 Anasınıfı ile 2400 öğrenciye ulaşıp en genç Tema gönüllüleri yetişecek.


Erken çocukluk döneminde duyuların uyarılması, ayırt etme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesi yoluyla yapılacak çevre eğitimi ile çocukların farkındalık düzeylerini yükseltmek ve olumlu tutumlar benimsetmek amacıyla hazırlanan eğitim programı Akıcı Öğrenme ve Minik TEMA üst başlıkları ile anaokulu öğrencilerine veriliyor. Bu kapsamda; Toprağı tut uçmasın, Yer altında saklananlar, Bulutları Gözleyelim, Ormanlar Yanmasın, Toprağın İçinde Neler Var? ,Suyla Kayan Topraklar, Bardak Nelerden Yapılabilir gibi 21 doğa ile iç içe geçen etkinlik kapsamında eğitimler veriliyor.

İnkılap İlköğretim Okulundaki "Minik TEMA" çalışmasında da, Eğitimciler anasınıfı öğrencileri ile etkinliklerini gerçekleştirirken Okul Müdürü Mustafa ÖZTÜRK ev sahipliğinde, Vali yardımcısı Ayhan KARTLI Toprak Koruma Kurulu üyeleri ve Bağışçılar Vakfı Yönetim Kurulu da çalışmayı yakından izleme imkanı buldu. Çalışma sonrasında tüm öğrenci, öğretmen ve TEMA eğitmenlerine Valilik çiçek fideleri hediye etti.

Program sonrası Bağışçılar Vakfı tarafından donatılan müzik sınıfı ziyaret edildi öğrenciler kısa parçalar çalarak katılımcılara müzik dinletisi sundu, Eğitim izleme sonrası okulun kütüphane salonunda ikram verilirken bu ayın Toprak Koruma Kurulu toplantısı diğer katılımcılarla birlikte burada gerçekleştirilmiş oldu.

Vali yardımcısı Ayhan KARTLI ikram esnasında yaptığı konuşmasında
"Doğayı ,toprağı tanıtmaya sevdirmeye yönelik "Minik Tema" çalışmalarını takdir ediyorum ilk defa Toprak Koruma Kurulu minik Temacılar ile bir araya geldi, okul öncesi yaş grubu öğrencileri geleceğimizdir bu çalışma şunu gösteriyor ki bu çocuklarımız doğayı severek sahiplenerek büyüyecekler bu bilinçle yaşayacaklar, Doğaya Toprağa sahip çıkan bir kuşağı hazırladıkları için projeyi ayrıca anlamlı buluyorum" dedi.

Bolu Bağışçılar Vakfı Yönetim Kurulu başkanı Şerafettin ERBAYRAM Yaptığı konuşmasında projeye gösterilen yoğun ilgiden memnun odluklarını ve Mayıs ayında Minik TEMA şenliği düzenleyip bu anlamlı projenin kamuoyuna daha ayrıntılı sunulacağını ifade etti.