Cezaevi Fabrika Atölyesine Dönüştü

Cezaevi Fabrika Atölyesine Dönüştü

PROJE ADI : Bolu T Tipi Cezaevine Tekstil Atölyesi Kuruluşu

SAHİB : Bolu T Tipi Cezaevi

PPOJE ORTAĞI : Bolu Bağışçılar Vakfı


Bolu Bağışçılar Vakfı T Tipi Cezaevi kadın ve erkek bölümlerine tekstil atölyeleri kurdu. Hükümlülerin meslek edinmeleri, para kazanmaları ve toplumsal hayata hazırlanmalarını amaçlayarak kurulan Tekstil Atölyesi, Bağışçılar Vakfı Yönetim Kurulunca ziyaret edildi.

Kurulan atölyelerde çalışan hükümlüler meslek öğrenmenin, cezaevinde geçen vaktini değerlendirmenin ve para kazanmanın yanı sıra sigortaları da ödeniyor. Normal bir atölyede çalışır gibi mesaiye gelen hükümlüler Türkiye'nin dört bir yanındaki cezaevlerine nevresim takımları üretiyor.

Cezaevleri eğitim yuvalarına dönüyor
Kurumdaki diğer tüm alanlar cezaevi müdürü Mehmet SÜNGÜR öncülüğünde ziyaret edilirken geçtiğimiz yıl yine Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından kurulan resim ve sanat atölyeleri de ziyaret edildi. Bağlama,Bilgisayar, İngilizce , Sedef,Mobilya,Resim, Tekstil gibi çok sayıda kurslarda mahkumlar ilgi alanları doğrultusunda katılım gösteriyor.

Kazanan toplum olacak
Atölyelerde bir yandan kurs görüp bir yandan o mesleği öğrenenlerin çoğu cezaevine girmeden iş sahibi olmamakla birlikte mesai,iş disiplini, grup halinde çalışma kavramlarını cezaevinde öğreniyorlar, genel olarak mahkumların toplumsal hayata hazırlanması amaçlanırken, çıktıktan sonraki hayatlarına mümkün olduğunca maddi-manevi kazanımlarla başlamaları amaçlanıyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin ERBAYRAM, Yönetim Kurulu Üyeleri Erdal YILDIRIM, Ahmet ÖZMEN ve Genel Sekreter Öznur AKKAYA'nın katıldığı ziyaret sonrası cezaevi müdürü Mehmet SÜNGÜR, yardımcıları ve eğitimciler, öncelikle kurulan tekstil atölyesi için ve geçmişte verdiği desteklerden dolayı da teşekkür etti.