Bolu Göl Turizmi

Bolu Göl Turizmi

Bolu GÖL Turizminde VİZYON Sahibi Belediyeler!!!

Günümüzde başarılı olmak, her konu ve örgüt için ihtiyaç duyulan, vizyon sahibi yöneticilere sahip olmaktır.

Öncelikle vizyon nedir? Sizlerle onu paylaşmak istiyorum.

Vizyon: dünya görüşünüzün olmasıdır, bakış açınızın geniş olmasıdır, en az elli veya yüz sene sonrasını tahmin edebilmektir, ileri görüşlülüktür, gelişime ve yeniliklere açık olmaktır, doğru bakış açısına sahip olmaktır?

Vizyon sahibi olmak, gerçekten aranılan bir yöneticilik özelliği, diğer bir deyişle becerisi günümüzde önem kazanmıştır. Bizleri her konuda ileriye götüren yönetimler, bazen de geriye götürebilecek hamleler yapmışlardır. Ne yazık ki günümüzde vizyon sahibi yönetici örnekleri çok azalmaya başlamıştır.

Sizlerle bu hafta, Bolu'da cevher değerinde olan göllerimizde neler yapılabileceği ile ilgili bir kez daha düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Daha önce sizinle köşemde paylaştığım ?su sporları? ile ilgili yazımda; göllerimizin gelişmiş ülkelerdeki gibi, her türlü su sporları ile turizm çekiciliği sağlanabilir ve göllerimiz kano, yelken ve sörf gibi etkinliklerle renklendirilebilir demiştim.

İki gün önce, Abant İzzet Baysal Üniversitesine Yeniçağa Belediyesinin resmi yazısı ile gelen teklif, beni biraz olsun umutlandırdı. Gelen yazıda belediye başkanı 19 Mayıs 2010 da ?Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı? nedeniyle gölde kano ve sörf yapılması için genç öğrenci takımlarımızı davet ediyordu.

Önce inanamadım! neden derseniz, 13 Mayıs 2010 İzzet Baysal şükran günleri için yapılan etkinliklerde, Gölköy'de kano ve sörf yapan sporcularımız izinsiz olduğumuz için belediye tarafından jandarma eşliğinde gölden çıkarılmıştı!!! (14 Mayıs 2010 tarihli Bolu Gündem Haber)

Evet biz izinsiz göle girdiğimiz için haksız durumdayız ama tam on senedir izin için uğraşan üniversite, maalesef sonuç alamamıştır. Sporcularımız ise, belki renkli sörf ve kanoları görürlerse izin çıkabilir umuduyla göle girmişler ve girdikleri gibi çıkarılmışlardır. Gerekçe ise göle zarar verme veya içme suyu olması veya kişilerin boğulma tehlikesi olarak sıralanmıştır.

Göle zarar vermek şöyle dursun, gerekli önlemler alındığında, hiçbir riski olmayan su sporları, aksine GÖL TURİZMİNİ canlandırmakta ve o bölgeye insanları çekebilmektedir.

Ayrıca uyuşturucu, alkol ve diğer kötü alışkanlıklardan uzak duran bu gençlik, su sporlarını yaparken çevresindeki diğer işsiz ve boş gezen gençleri özendirmektedir. Ayrıca bira şişeleriyle dolu olan gölü, diğer çöpleri temizlemeyle gönüllü olarak uğraşmaktadırlar.

Vizyon sahibi bir yönetici, göl turizmi ile ilgili geleceği görebilmeli ve değişime açık ve istekli olmalıdır.

Yeniçağa Belediyesinin, göl kıyısındaki düzenlemeleri, kuş gözlemciliği ile ilgili ?izleme istasyonlarını? görünce şaşırdım ve çok mutlu oldum.

Hele birde 19 Mayıs 2010 Bayram kutlamalarında kano ve sörf yapan AİBÜ sporcu öğrencilerimizin başına üşüşen, çocuk ve gençleri görünce gerçekten umutlandım!!!

Yeniçağa Belediyesinin vizyon sahibi bir önceki ve şu anda görevdeki tüm yöneticiler ve belediye başkanlarını gönülden kutluyor ve darısı diğer belediyelerin özellikle Bolu belediyesinin başına diyorum?.

Renkli göllerimizle buluşmak umuduyla?.Hoşçakalın?.

BOLU GÜNDEM GAZETESİ 20.05.2010

Müberra ÇELEBİ


Yeniçağa Gölü'nde kano ve sörf şöleni

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yapılan Yeniçağa etkinliklerine, Yeniçağa Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan tarafından resmi olarak davet edilen Abant İzzet Baysal Üniversitesi sporcularının yaptığı ?Kano ve Sörf? etkinlerini, Yeniçağa halkı ve çocukları büyük bir ilgiyle izledi.

Etkinliklere İlçe Kaymakamı Bilal Yavaş, Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan, AİBÜ Rektörü Prof.Dr.Hayri Özkan, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Akçahan Gepdiremen, Araş.Gör.Hanifi Üzüm, sporcular, çeşitli ilçe yöneticileri ve halkı katıldı. AİBÜ öğretim elemanı ve sporcu öğrencileri, Yeniçağa gölünü renkli sörf ve kanolar ile hareketlendirdiler. Çevre ailelerin çocukları büyük bir merakla ve istekle ?kano ve sörf? şölenini izlediler ve içlerinden bazıları kano kullanmayı denedi.

Yapılan etkinliğe katılan öğretim görevlisi ve öğrenciler Yeniçağa Belediyesinin göl turizmini canlandırmak ve turistlerin ilgisini çekmek için yaptırdığı ?kuş gözlem kulesinin?yanında, ?su sporlarına? önem vermesi ve AİBÜ sporcularına ve öğrencilerine açık davet sunmasının, diğer belediyelere örnek olması açısından önem taşıdığını belirttiler.

22.05.2010