2017 Yılı Faaliyet Raporu

2017 Yılı Faaliyet Raporu

BOLU BAĞIŞÇILAR VAKFI

2017 YILI FAALİYET RAPORU

Bolu Bağışçılar Vakfı olarak 2017 yılında, kamu kurumlarını ve Boluluları birlikte harekete geçirerek Bolu halkının refahının arttırılması için önemli projeleri hayata geçirdik. Türkiye’de kurulan ilk sosyal yatırım vakfı modeli olarak “Daha Güzel Bir Bolu” sloganıyla başarı yolunda ilerlediğimizi düşünüyoruz.

2018 Yılı Gerçekleştirmeyi Öngördüğümü Projeler;

Bolu Bağışçılar Vakfı olarak yılın 12 ayı destek ve faaliyetlerimize devam etsek de, Her yıl öncelikli desteklemek üzere bir konu seçiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda büyük bir kampanya süreci ile ele alıp çözdüğümüz okul öncesi teması sonrası bu yıl da “ Girişimcilik, İstihdam, Meslek edinme ve meslek liselerinin önemini geri kazanması” konularında öncelikli çalışmalar yapıyoruz. Öyle ki yine önümüzdeki 10 yıllık süreçte Bolu’da girişimcilik ruhunu canlandırmak, istihdam sorununu çözmek ve gençlerimize meslek seçimi konusunda ışık tutma hedefleri doğrultusunda projeler yapacağız.

Bu sorunun çözülmesi odaklı bir araya getirdiğimiz; İŞKUR, Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Müdürlüğü, ELGİNKAN Vakfı komisyonu ile eylem planı ve uygulamalı projeler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Önceliklendirdiğimiz girişimcilik ve istihdam temalarının yanı sıra yıl boyunca tarafımıza gelen başvuruları değerlendirip maddi, ayni ve teknik destekler vermeye de devam edeceğiz.

Vakfımıza düzenli gelir sağlayacak bir yatırım modeli üzerine de düşünceler üretmeye ve uygun bir projeyi sunmayı hedefliyoruz.

Tarafımıza STK’ lar, öğretmen, idareci, okul aile birlikleri, üniversite öğrenci toplulukları, akademisyenler vb topluluklardan gelen eğitim, seminer, kapasite geliştirme çalışmaları için destek başvurularını kriterlerimiz dahilinde desteklemeye devam edeceğiz.

2017 yılında toplam 16 projeye destek sağlandı;

-Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında İnkılap İlköğretim Okulunda proje ders ücreti için 1 öğretmenin saatlik ücretleri konusunda destek sağlandı.

-Tabiatin Kalbi Bolu Amatör Bisikletçiler Derneği projesi olan "Sağlık İçin Bisikleti Seçin" projesine 10 adet bisiklet ve diğer malzeme giderleri içindesteği sağlandı.

-Büyük Berk Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezine “Müzik Çalışmalarının Hafif Düzeyli Engelli Öğrenciler Üzerindeki Etkisi” projesi kapsamında Müzik Aletleri alımı için destek sağlandı.

-AİBÜ Beden Eğitimi Bölümü projesi olan "Güzel Okullara" projesine destek sağlandı. Proje kapsamında Atatürk ortaokulunun bahçe ve oyun alanları proje sahibi öğrenciler tarafından düzenlenip yenilendi.

-2.Komando Tugayı 23 Nisan "Tarihe Sanal Gerçeklik ile Tanıklık Etme "projesine destek sağlandı.

-Okullar hayat olsun projemiz kapsamında yapılan koro yarışmasında birinci olan; Mengen Gökçesu Okulu korosu Öğrencilerinin İstanbul 5.Sansev Korolar Festivaline katılımları için destek sağlandı

-Emine Mehmet Baysal Özel Eğitim Merkezi Otizm Dergisi basımı için destek sağlandı.

-Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ile her yıl gerçekleştirdiğimiz, En güzel okul en çevreci bahçe yarışmaları neticesinde düzenlenen Dünya Çevre Günü etkinliğinde Bağışçılar Vakfı özel ödülü; Göynük Narzenler köyünde sosyal sorumluluk projesi yapan 2 öğrenciye bisikletödülü olarak verildi.

-Bolu Atatürk İlkokulu Müzik Evim projesi ne şartlı bağış olarak (Alaettin ERATALAR) destek sağlandı.

-AİBÜ Hemşirelik fakültesi öğrencileri tarafından verilen Renkli Düşler Projesine destek sağlandı. (Uygulama merkezi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi)

-Sabancı Üniversitesi Eğitimde iyi örnekler Konferansına Bolu’dan eğitimcilerin katılması konusunda destek sağlandı.

-AİBÜ İktisat Topluluğu' nun projesi Emek Sempozyumuna destek sağlandı.

-Bolu'daki ilkokul 4.sınıf öğrencilerine dağıtılmak üzere ,"Bir Çocuk Bir Şehir ve Bolu" kitabı dağıtımı gerçekleştirildi.

-Tarım İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen ve Coğrafi işarete de başvurulan Bolu’nun Civril fasülyesi projesi 30 kadın çiftçi ile yürütüldü ve ilgili destekler sağlandı.

-Temel eğitimde girişimcilik adına Bolu’da ilk defa başlatılan MİYAGİ projesine şartlı destek sağlandı (Hasan AKSOY, Ticaret ve Sanayi Odası ve BBV’nin şartlıdan bağımsız hibe desteği )

Devam eden projeler :

Seben Elma Projesi

  • Meyvecilik ilkbahar ve kırağı donlarından çok zarar görür. Seben’deki bahçemizde de ağaçlar dumanlama ile kısmen kırağıdan az zarar gördü ve ilk meyvelerini aldık. Bu yıl kırağıya tedbir olarak Bolu Belediyesinin katkılarıyla 10 000 m2 bütün alan üstten tente gererek bahçe korunmaya çalışılacak.
  • Okul dışı saatlerde çocukların zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları esas alınarak planlanan proje kapsamında 7 okulda BBV hibe desteği ile müzik, resim ve heykel atölyeleri kuruldu.
  • Coğrafi işaret başvurusunda da bulunulan Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Kadın çiftçilerimizle ve Tarım İl Müdürlüğü ortaklığı ile devam etmektedir. 2017 yılında kadın çiftçilerimize tohumlar dağıtılmış ve beklenenin çok üstünde verim elde edilmiştir.

Bahçenin bakımında meyvecilik meslek yüksek okulu öğrencilerine bilhassa Öğretim görevlisi Faruk Çetin’e teşekkür ederiz.

Okullar Hayat Olsun (7 okul)

Civril Ayşe Fasulyesi

Burslar:

Vakfımız şartlı,şartsız ve başarı bursuolmak üzere 83 öğrenciye toplamda149.600,00 TL. burs vermektedir.

Siz değerli BBV üyelerimizin uygun gördüğü öğrencilere burs vermesi için aracılık yapıyoruz.(49şartlı , 32 şartsız, 2 başarı bursiyeri )

Vakıf Genel Sekreteri Öznur Akkaya' nın temsilen katıldığı program ve etkinlikler:

İstanbul Gönüllü TV bağışçılar vakfı ve gönüllülük üzerine röportaj

AİBÜ Hemşirelik Yüksek Okulu öğrencilerine “ Sosyal sorumluluk ve Bağışçılar Vakfı” konusu ile seminer verdi.

“Step Into Access” Erasmus (+) projesi kapsamında “ MİYAGİ” projesi tanıtımı amaçlı Ticaret ve Sanayi Odası ve MARKA temsilcileri ile Polonya ziyareti gerçekleştirildi.

İstanbul Bolu İli ve İlçeleri Yardımlaşma Derneği üyelerine Bağışçılar Vakfı sunumu yapıldı.

Düzce Üniversitesi Uluslararası çocuk hakları konferansına katıldı