2012 Yılı Faaliyet Raporu

2012 Yılı Faaliyet Raporu

Bolu Bağışçılar Vakfı olarak 2012 yılında, kamu kurumlarını ve Boluluları birlikte harekete geçirerek Bolu halkının refahının arttırılması için önemli projeleri hayata geçirdik. Türkiye’de kurulan ilk sosyal vakıf olarak “Daha Güzel Bir Bolu” sloganıyla başarı yolunda ilerlediğimizi düşünüyoruz.

- Mudurnu Yazılar İlköğretim Okuluna;

- Anasınıfına ulaşım bedeli olarak 4.860,00 TL.,

- 1 adet telsiz ve yaka mikrofonu 150,00 TL.

- Okul bahçesinin, bölünmesi için 496,99 TL. tutarında gerekli malzeme desteği, toplam 5.506,99 TL. destek sağlanmıştır.

- Okul Öncesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Bolu Bağışçılar Vakfı Kreş ve Anaokulu Bahçe Düzenleme projesi için, 1.274,10 TL. destek sağlanmıştır. Öğrenciler, Vakıf Üyeleriyle birlikte çiçek dikme etkinliği gerçekleştirdiler (02/04/2012).

-AİBÜ Özel Eğitim Bölümü öğrencileri tarafından düzenlenen, "Bir Kitap Bir Tebessüm" Projesi kapsamında, Emine Mehmet Baysal Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezine özel gereksinimli öğrencilere yönelik zengin, özelleştirilmiş ve işlevsel bir kütüphane kazandırılması için 2.066,88 TL. destek sağlanmıştır (07/06/2012).

-AİBÜ Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümünün düzenlemiş olduğu “Bilime Dokunan Küçük Eller Bilim Şenliği” projesine 4.205,04 TL. destek sağlanmıştır (11-13/05/2012).

- Bolu Seben Kuzgölcük Köyü Tarım Arazileri Sulama Projesi için, 17.818,00 TL. destek sağlanmıştır. 15.000,00 TL.si şartlı bağış geri kalan kısmı vakıf tarafından karşılanmıştır (10/09/2012-15/10/2012).

- 26-27 Eylül 2012 tarihleri arasında, Kırsal Kesimi Kalkındırma Projesi kapsamında, Bolu Kalite Yem Sanayi Anonim Şirketi’nin 7.250,00 TL. şartlı bağışı ve Vakfımızın organizasyonuyla Isparta-Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’ne, Seben’deki elma tarımını yenilemesi amacıyla bir gezi tertip edildi. Söz konusu geziye başta Seben Kaymakamı ve Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı ve üyeleri olmak üzere Seben Belediye Başkanı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü, İl Genel Meclisi üyeleri, Ziraat Odası Başkanı, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı, Ziraat Mühendisleri, Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ve Sebenli çiftçiler katıldı.

- Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın 2011 Doğrudan Faaliyet Desteği Programı (DFD) kapsamında yürüttüğümüz “Bilinçli Gübre Kullanımı İçin Toprak Verimlilik Envanterinin Çıkartılması” projesi kapsamında Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde Ziraat Mühendisleri, Gübre Bayileri ve Çiftçilere yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir (30 Ocak 2012).

- "Marka 11-02 KKPY-021 Hibe Programı" ndan destek alan, ortağı olduğumuz “Bilinçli Adımlar Gerçek Kazanımlar Projesi”kapsamında;

- 3 Şubat 2013 tarihinde, Bolu Belediyesi Meclis Salonunda Projenin tanıtımı,

- 27 Şubat 2012 tarihinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda “Sularımız Kirlenmesin, Balıklar Ölmesin” konulu birkonferans,

- 07 Mart 2012 tarihinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda “Sularımız Kirlenmesin, Balıklar Ölmesin” konulu tiyatro Bolu Bölge Tiyatrosu tarafından ilköğretim öğrencilerine bitkisel atık yağların çevreye zararları anlatılarak sergilenmesi ve öğrencilere çevre konulu kısa filmler öğrencilere izletilmesi,

- Proje Sonuçların Duyurulması Yemeği düzenlenmesi gerçekleşmiştir.

Bu proje kapsamında önce ilköğretim okulu öğrencilerine atık yağın zararlarını anlatan mektuplar dağıtıldı ve bu mektupların ailelere ulaştırılması sağlandı. Aynı zamanda mahalle muhtarlık binalarımıza atık yağ toplama noktası levhaları asıldı ve variller bırakıldı. Bu aşamalardan sonra, “Atık Yağını Getir, Arkadaşını Sinemaya Götür” kampanyası başlatıldı. Bu kampanya ile de mahalle muhtarlıklarımıza kullanılmış yağlar teslim edilmeye başlandı. Bu sürecin sonunda; Toplam 695 litre kullanılmış yağ toplandı.

- Bolu Gençlik Merkezi Spor Kulübü adına yarışan alt yapıdaki küçük cimnastikçilerimizin İtalya’ nın Brescia kentinde Uluslararası Artistik Cimnastik Alt Yapı Hazırlık Kampına katılabilmeleri için 5.255,00 TL. destek sağlanmıştır (9-20/9/2012).

- Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAMER) tarafından yayınlanan ve Vakfımızca basımı gerçekleşen “21. Yüzyılda Köroğlu ve Bolu Araştırmaları Uluslararası Köroğlu, Bolu Tarihi ve Kültürü Sempozyumu Bildirileri”kitaba 14.750,00 TL. destek sağlanmıştır (2 Şubat 2012).

- Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları ve Müzik Eğitimi Bölümü İzzet Baysal Gençlik Orkestrasının, 4 Nisan 2012 tarihinde, İstanbul Maltepe Üniversitesinde gerçekleşecek olan “Karma Sergi ve Konser Etkinliği” ne katılabilmeleri için 1.000,00 TL.destek sağlanmıştır.

- Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı İl Temsilciliğinde görev yapan gönüllülerin, Ankara’ da Başkent Üniversite’nde 31 Mart 2012 Cumartesi günü yapılan, “Bölgesel Gönüllü Toplantısı” na, Bolu’dan Ankara’ya günübirlik ulaşmaları için, 1.298,00 TL. destek sağlanmıştır.

- Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Anadolu Güneşi Müzik Topluluğu’nun, 06-09/10/2012 tarihleri arasında Muğla-Akyaka’da gerçekleşen, 42.Uluslararası Ballad Konferansına katılmaları için, 2.000,00 TL. destek sağlanmıştır.

- Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı İl Temsilciliğinde görev yapan gönüllülerin, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi'nde 05 Aralık 2012 günü yapılan "Gönüllülüğün Yeni Yolları" konferansına İstanbul’ a günübirlik ulaşmaları için 800,00 TL. destek sağlanmıştır.

- Başarı özel ödülü alan bursiyerlerimiz ve aileleriyle buluşmasını 02 Şubat 2012 Perşembe günü Vakıf binamızda gerçekleştirdi. Sıcak bir ortamda karşılıklı muhabbetle geçen buluşmada ayrıca; öğrencilerimizin vakfımız amaçlarından olan ‘Daha Güzel Bir Bolu İçin‘ sloganına uygun bir fikir projelerini bize sunmuşlardı. Bu projelerden “Bolu’ya Yeni Ufuklar” adlı proje ile birinci seçilen Abdullah ALTINTAŞ’a 500 TL. ve diğer öğrencilerimize de mansiyon ödülleri Yönetim Kurulumuzca takdim edildi.

- Vakfımız 59 öğrenciye toplam her ay 11.325,00 TL. şartlı bağış bursu, 20 öğrenciye de toplam her ay 4.000,00 TL. şartsız bağış bursu vermektedir.

- Ayrıca her yıl üniversite seçme sınavında Bolu ve ilçelerinden en yüksek puan alan dört öğrenci ile, Bolu AİBÜ’ ne kayıt yaptıran en yüksek puanlı bir öğrenciye 1.500,00’er TL. den toplam 7.500,00 TL. başarı ödülü vermekteyiz. Böylece vakfımız toplam 84 öğrenciye burs vermektedir.

- Danışma Kurulu üyesi olduğumuz “Türkiye’de Bağışçılığı Geliştirme Projesi”nin yol haritasını birlikte geliştirmesi amacı ile 24 Ocak 2012 Salı günü TÜSEV toplantı salonunda ilk danışma toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Vakfımızdan M. Şerafettin ERBAYRAM, Uğur TUNÇOK ve Zühal KILINÇ katıldılar. Proje için seçilecek yedi pilot ilde yerel kaynak mobilizasyonun önemi ve yöntemleri ile bağışçılık vakfı modeli tanıtılacak ve yaygınlaştırılmaya çalışılacağı için Türkiye’de ilk bağışçılar vakfı modeli olduğumuz için deneyimlerimizi toplantı da aktardık.

- Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) Filantropi Projeleri Koordinatörü S.Sevda KILIÇALP “Bolu Bağışçılar Vakfı Analiz Kitabı”nı hazırlamak için, 6-7/02/2012 tarihleri arasında vakfımızı ziyarette bulunmuştur.

- Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, “2011-2012 Sonbahar Etkinlik Dönemi Paylaşım Şenliğine” 16 Şubat 2012 tarihinde Vakıf Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmıştır.

- Vakıf Sekreterimiz Zühal KILINÇ, 29 Şubat – 1 Mart 2012 tarihlerinde, TÜSEV(Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı), British Council ve TACSO (Sivil Toplum Kuruluşları için Teknik Destek Projesi) işbirliğiyle düzenlenen ve masrafların TACSO tarafından karşılandığı, Uluslararası Sosyal Girişimcilik Konferansına katılmıştır.

- 05/04/2012 tarihinde TÜSEV’ in toplantı salonunda gerçekleşen Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Eğitim Reformu Girişimi (ERG’) ve TÜSEV’ in katıldığı Okul Öncesi Eğitimi Güçlendirmek işbirliği için ön toplantıya vakfımızı temsilen Vakıf Başkanımız M. Şerafettin ERBAYRAM, Mütevelli Üyemiz Uğur TUNÇOK, Vakıf Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmıştır.

- 11 Nisan 2012 tarihinde yapılan, TÜSEV Mütevelliler Heyeti Toplantısına, Vakfımızı temsilen Yönetim Kurulu Üyemiz Ahmet ÖZMEN katılmıştır.

- 5 Haziran 2012 Dünya Çevre Günü etkinlik programına Vakıf Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmıştır.

- 20 Haziran 2012 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşen Yerel STK’ lar için Yasama Okulu Projesi toplantısına Vakıf Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmıştır.

- 03-07 Eylül 2012 tarihlerinde Afyon Sandıklı’ da gerçekleşen Okul Öncesi Eğitimi Seminerine Danışma Kurulu üyemiz Doç. Dr. Yasemin AYDOĞAN, Vakıf Sekreterimiz Zühal KILINÇ ve Bolu Bağışçılar Vakfı Anaokulu öğretmeni Nermin SEZGİN katılmıştır (776,00 TL).

- 17 Ekim 2012 tarihinde TÜSEV tarafından düzenlenen “Girişim Temelli Sosyal Yatırım” Paneline Vakıf Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmıştır (91,50 TL.)

- 6-8 Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleşen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kariyer Günleri’ ne Vakıf Başkanımız M. Şerafettin ERBAYRAM ve Vakıf Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmıştır.

- 15 Kasım 2012 tarihinde TÜSEV tarafından Bağışçılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında “İlham Verici Bağışçı Öyküleri” kitabı için Vakıf Başkanımız M. Şerafettin ERBAYRAM ile bir röportaj gerçekleşmiştir.

- 15 Kasım 2012 tarihinde gerçekleşen ASHOKA Gala Gecesine, Vakıf Başkanı M.Şerafettin ERBAYRAM, Danışma Kurulu üyemiz Mehmet GÜNDOĞDU ve Vakıf Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmıştır.

- 6 Aralık 2012 tarihinde gerçekleşen TÜSEV’ in organize ettiği Vakıf Başkanımızın M. Şerafettin ERBAYRAM ’ın da konuşmacı olarak davet edildiği “Türkiye’de Yerel Bağışçılık” atölye çalışmasına Vakıf Başkanımız M. Şerafettin ERBAYRAM ve Vakıf Sekreterimiz Zühal KILINÇ katılmıştır.

- Uzun süredir ilimizde görev yapan, Recep Sezer'intayini çıkması ve Bolu’dan ayrılması nedeniyle, İzzet Baysal Vakfı ve Bolu Bağışçılar Vakfı bir veda yemeği düzenledi. Düzenlenen gecede tayini çıkan İl Milli Eğitimi Müdürü Recep Sezer'e İzzet Baysal Vakfı tarafından saat, Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından plaket, rozet ve Köroğlu kitabı hediye verildi (23/01/2012).

- 03 Mart 2012 Cumartesi günü 2011 yılına ilişkin mali durumun, faaliyet raporunun ve gündemde ki diğer konuların görüşüldüğüOlağan Mütevelliler Heyeti toplantımız vakıf merkezimizde yapılmıştır. Toplantıya 13 asaleten 8 vekaleten olmak üzere 21 üyemiz katılmıştır.

- İzzet Baysal Şükran Günleri Bilim, Sanat, Kültür ve Turizm Festivali etkinlikleri kapsamında Bolu’nun eski valilerinden Gökhan Aydıner’in konuşmacılığında “Hayırseverlik ve İyi İnsan” temalı bir konferans 11 Mayıs 2012 tarihinde Vakfımız ev sahipliği ile düzenlenmiştir (851,50 TL.).

- 09 Haziran 2012 tarihinde vakfımızın 4. kuruluş yıldönümünde Vakfımızın Mütevelli ve Danışma Kurulu üyelerinin katıldığı kaynaşma yemeği gerçekleşmiştir.

- 31 Ağustos 2012 tarihinde sohbet ve vakfımızı tanıtmak amacı ile vakfımızın bursiyerlerinin katıldığı bir toplantı gerçekleşmiştir (131,50 TL.).

- 2012 yılında Sayın Nahit ABAK ve Hasan AKSOY mütevelli heyeti üyeliğine; Sayın Recep SEZER ve Suat ÇELEN de Danışma Kurulu üyeliklerine yönetim kurulu kararı ile kabul edilmişlerdir.

YÖNETİM KURULU