Haberler

Türkiye'nin Kuşları Kuş Gözlemciliği Projesi Bolu Bağışçılar Vakfı Hibe Desteği İle Başladı

Türkiye'nin Kuşları Kuş Gözlemciliği Projesi Bolu Bağışçılar Vakfı Hibe Desteği İle Başladı

AİBÜ Genç TEMA topluluğunun başvurusu olan " Bolu Kuş Gözlem " projesi Bolu Bağışçılar Vakfı Hibe Desteği , Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü ve Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü paydaşlığında geçtiğimiz hafta Yeniçağa'da başlatıldı.

25 Genç TEMA gönüllüsü ve yaban hayatı ekolojisi ve yönetimi yüksek lisans öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen ilk kuş gözlem etkinliği dürbünler ve profesyonel makinalarla gözlemlenerek kayıt altına alındı. Etkinlik öncesi açıklama yapan Genç TEMA topluluk başkanı Mücahit VARLI öncelikle teknik bilgiler verirken " Doğal güzellikleriyle tabiatıyla ünlü olan Bolu'da kuş gözlem etkinliği yapmayı uzun zamandır planlıyorduk. Bolu Bağışçılar Vakfı desteği ile bu yıl il ve ilçeler olmak üzere haziran ayı sonuna kadar bu bölgedeki kuş çeşitlerini gözlemleyip kayıt altına alacağız.Bu gün Yeniçağa'da 30 ayrı çeşit gözlemledik, Teorik eğitimlerle işleyecek etkinlikler sosyal medya platformlarında kamuoyu ile paylaşılacak. " dedi. Ayrıca yıl sonunda hazırlayacakları bir sunumla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Bolu Bağışçılar Vakfı ve tüm kamuoyuna bir kokteyl programı ile proje sonuç raporunu paylaşacaklarını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan BBV yönetim kurulu başkanı Şerafettin ERBAYRAM; Bolu'daki sivil toplum kurumlarına, üniversite öğrenci topluluklarına, Akademisyenlerimizle ve üniversitemizle yürüttüğümüz çeşitli projelere, okullardan gelen projelere şu ana kadar 200ü bulan karşılıksız hibeler verdik. Fakat öğrencilerimizin doğayı korumaya yönelik, Bolu'nun doğal güzelliklerini gözlemlemeye yönelik projeler üretmeleri ve bizzat çalışmalara dahil olmaları çok anlamlı ve desteğe değer. Bu projeyle beraber şu an 4 öğrenci topluluğumuzun projesi daha eş zamanlı yürüyor. Ayrıca Bolu Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğümüze ve Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi bölümüze Kuş Gözlem projesine olan desteklerinden dolayı teşekkür ederim " dedi.