NAHİT ABAK BBV MODELİNİ BATMAN'A ANLATTI

Türkiye'de petrolü ilk bulan Bolulu Jeoloji Mühendisi Cevat Eyüp Taşman'ı tüm ülkeye tanıtmak için Bolu ve Batman arasında iletişim köprüsü kurulması ve iki kenti birbirine yakınlaştıracak projelerin hayata geçirilmesi  kararlaştırılmıştı. Bu amaçla geçtiğimiz hafta Bolu'yu ziyaret eden Batmanlı gazeteciler Bolu Bağışçılar Vakfı başta olmak üzere ilimizde çok sayıda ziyaret gerçekleştirmişti. Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Nahit Abak'ın yakından ilgilendiği Batman heyetine, vakıf hakkında bilgi verilmiş, vakfın hayata geçirdiği projeler anlatılmıştı. 

Bolu Bağışçılar Vakfı modelinden oldukça etkilenen Batmanlı gazeteciler, Batman'da da bağışçılar vakfı modelinin kurulması için gayret göstereceklerini söylemişlerdi. Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyet Başkanı Arif Arslan ve Fotoğraf Sanatçısı İrfan Tapan Bolu Bağışçılar Vakfı modelini Batman Çağdaş Web TV'de  yaptıkları ‘Bir Zamanlar Batman’ programında ele aldı. Programa canlı olarak Bağlanan BBV Başkanı Nahit Abak'tan vakıf yapısı ve projeleri hakkında bilgi alan Arslan ve Tapan, Batmanlı iş insanlarının bir araya gelerek bağışçılar vakfı modelini Batman'a kazandırmaları gerektiğini vurguladı. 

“BBV Modeli Türkiye'de tek”

Canlı yayında Batmanlı izleyicilere Bolu Bağışçılar Vakfı hakkında bilgi veren Nahit Abak, vakfın Türkiye'de başka bir örneğinin olmadığını söyledi. Abak, “Bolu Bağışçılar Vakfı Türkiye'de tek. Diğer vakıflar ya bir aile vakfı ya bir şahış vakfı ya da bir kurum vakfı. Böyle olunca sermayeyi koyan kişi ya da kurumların hizmet verdiği vakıflar haline geliyor.  Bolu Bağışçılar Vakfı, Amerika'da yaşan Bolulu hemşehrimiz, aynı zamanda 2. kuşaktan Cevat Eyüp Taşman'ın da akrabası oluyor, Haldun Taşman'ın öncülüğünde ve desteğinde 2008 yılında kuruldu. Haldun Bey Amerika'da büyük bir iş insanı. Ülkesine ve memleketine borcunu ödemek için Bolu'ya bu vakfın kurulması için ön ayak oldu. 30 Bolulu iş insanının bir araya gelerek kurdukları bir vakıf.  İş adamlarımız vakfa maddi destekte bulunuyor ve vakıf  da hayat standartları yüksek, daha güzel bir Bolu için projelerini hayata geçiriyor. Bunu da profesyonel bir kadro ile yapıyor.” dedi. 

İzzet Baysal'ı anlattı

Canlı yayında Türkiye'nin en büyük hayırseveri Bolu'nun Babası İzzet Baysal'ı da anlatan Nahit Abak, “Batmanlılar'a İzzet Baysal'ı da anlatmak istiyorum. Ülkemizin en büyük hayırseveri Bolu'muzun Babası İzzet Baysal'ın da Bolu'da vakfı vardır. İzzet Baysal tüm varlığını Bolu'ya adamıştır. Kurduğu vakıf ile Bolu'ya yüzlerce eser kazandırmıştır. O yüzden Bolu'da vakıf kültürü oldukça gelişmiştir. Umarım Batman'da da toplum için çalışan hizmet eden vakıflar kurulur" ifadelerini kullandı.