Haberler

KADIN ÇİFTÇİLERİN BAŞARISI

Üreticiler talebe yetişemiyor

Kadın çiftçilerin azmi Bolu'nun bir değerini gün yüzüne çıkardı

Geçtiğimiz yıllar Bolu Bağışçılar Vakfı ve Bolu İl Gıda Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi kapsamında desteklenen Bolu Civril Ayşe Fasulyesi'nin üretiminde rekor kırıldı. Bolulu çiftçiler lezzeti ile haklı bir üne sahip Bolu Civril Ayşe Fasulyesi'nin talebine yetişemiyor.

Bolu Civril Ayşe Fasulyesi için geçtiğimiz yıllarda harekete geçen Bolu Bağışçılar Vakfı ve Bolu İl GıdaTarım ve Orman Müdürlüğü hayata geçirdikleri proje ile Bolu'nun gizli kalmış tarımsal bir değerini gün yüzüne çıkartmayı başardı. Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor projesi ile üretimi teşvik edilen Bolu Civril Ayşe Fasulyesi'nin üretiminde önemli bir artış sağlandı. Üretimde yaşanan artışa rağmen özellikle tüketicilerin Bolu Civril Ayşe Fasulyesi'ne göstermiş oldukları talep yoğunluğu karşısında sessiz kalmayan Bolu İl Gıda Tarım ve Orman Müdürlüğü yeni projeleri hayata geçirdi.

Bolulu çiftçilere Civril Ayşe Fasulye tohumları dağıtıldı

İlk projenin devamı niteliğinde olan Yöresel Ürün Yetiştiriciliğini Geliştirme Programı kapsamında, Bolu İl Gıda Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bolu İl Özel İdaresi'nin desteği ile Bolulu çiftçilere toplamda 450 kilo Civril Ayşe Fasulye tohumu dağıttı. Köprücüler Köyü'nde gerçekleştirilen Bolu Civril Ayşe Fasulyesi dağıtım töreninde konuşan Proje Koordinatörü Yüksek Ziraat Mühendisi Ayşe Ekdioğlu, proje ile Bolu Civril Ayşe Fasulye üretiminde önemli bir artış beklediklerini söyledi. Ekdioğlu, lezzeti nedeniyle Bolu Civril Ayşe Fasulyesi'ne yoğun bir talep olduğunu belirterek, projede emeği olan herkese teşekkür etti.

Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Yerli Tohum Kullanmalı

Kadınlara çiftçilere yönelik başlatılan Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi ile hemen hemen her gününü sahada üreticilerle birlikte geçiren Yüksek Ziraat Mühendisi Ayşe Ekdioğlu, tarımın ülke kalkınmasında en önemli yapı taşlarından biri olduğunu da belirtti. Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram'ın her zaman kendilerine destek verdiğini ve yol gösterdiğini de söyleyen Ekdioğlu, "Biliyoruz ki, bir ülkenin kalkınmasındaki en temel taşlardan birisi de tarımdır. Gelişmiş ülkeler, modern tarımı sürdürebilir hale getirmiş, tarım üretiminde ileri bir seviyeye ulaşmış ülkelerdir. Biz de bu bilinçle yerli ve milli tohumlarımızdan elde ettiğimiz ürünlerin yaygınlaşması için durmadan çalıştık. Her zaman tekrarladığımız bir sloganımız var; yerli malı yurdun malı herkes yerli tohum kullanmalı!" ifadelerini kullandı.

Marka olma yolunda hızla ilerliyor

Bolu'da modern tarıma yaptığı katkılarla bilinen Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Şerafettin Erbayram'ın girişimleriyle, Bolu Civril Ayşe Fasulyesi'ne coğrafi işaret alınması için çalışmalar başlatılmıştı. Tohum dağıtım töreninde bir konuşma yapan Şerafettin Erbayram, ilk olarak 29 kadın çifti ile 7 dekar alanda hayata geçirilen projenin büyük bir üretim seferberliğine dönüştüğünü görmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti. Bolu Civril Ayşe Fasulyesi'ni tadan herkesin çok beğendiğini de ifade eden Erbayram, "Fasulyemiz çok lezzetli. Bu sebeple beğeni ile tüketiliyor. Çok şükür üretim için de çiftçilerimiz yoğun talep gösteriyor. Fakat tüketicilerden çok fazla istek var. Sadece Bolu'dan değil, İstanbul'dan bile Civril Ayşe Fasulyemiz'i istiyorlar. İnşallah üretimi artırırız ve fasulyemiz Bolu'nun marka bir ürünü haline gelir" dedi.

Yerel ürünlere önem veriyoruz

Törende konuşan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, müdürlük olarak yerel ürünlere büyük önem verdiklerini belirterek, yerel ürünlerin yaygınlaştırılmasına dönük projelere devam edeceklerini vurguladı. Bolu Civril Ayşe Fasulyesi'ni üreten Bolulu çiftçilere teşekkür eden Murat, yaptığı konuşmada toprağa sahip çıkmanın önemine değindi. Patent süreci devam eden Bolu Civril Ayşe Fasulyesi'nin üretim verimliliğinin Bolu İl Gıda Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü tarafından sahada takip edildiğini dile getiren İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, Bolu Civril Ayşe Fasulyesi'nin çok beğenildiğini bu yüzden fasulye tohumu için üreticilerin kendilerine yoğun talepte bulunduklarını söyledi.

Ürünlerimizi markalaştırmamız lazım

Son olarak kürsüye gelen Bolu Valisi Ahmet Ümit yaptığı konuşmada tarım ve hayvancılığın kalkınmadaki önemini anlattı. Tarımsal kalkınmanın son yıllarda daha iyi anlaşıldığını da aktaran Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu'nun çok önemli değerleri olduğunu belirterek bu değerleri ortaya çıkartıp, markalaştırmak gerektiğini söyledi. Bolu Civril Ayşe Fasulyesi'nin de yapılan bu çalışmalarla markalaşarak, yurt ve dünya çapında bir üne kavuşmasını sağlamak için Bolu Valiliği olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri kadın çiftçilere Bolu Civril Ayşe Fasülye tohumlarını dağıttı. Törenin sonunda katılımcılara Civril Ayşe Fasulyesi ve pilav ikram edildi.