İLETİŞİMCİ KIZLAR SAHAYA İNİYOR

İLETİŞİMCİ KIZLAR SAHAYA İNİYOR 

Proje ile basın sektöründe nitelikli kadın çalışan sayısı artacak  

Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrenim gören kız öğrenciler için hazırladığı ‘Sahadayız Projesi’ başladı. Proje ile basın sektöründeki nitelikli kadın çalışan sayısının artırılması hedefleniyor.  

Bolu Bağışçılar Vakfı Zehra Taşman Kadına ve Eğitime Destek Programı kapsamında Bolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından hayata geçirilen Sahadayız Projesi, Senarist Ceren Yaz’ın eğitimleri ile başladı.  

Sahadayız Projesi’nin ilk dersine katılan Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Nahit Abak, Bolu’nun en aktif sivil toplum kuruluşlarından biri olan Bolu Gazeteciler Cemiyeti ile güzel bir projede birlikte olmaktan büyük mutluluk yaşadığını belirtti. Abak, proje ile iletişim fakültesinde okuyan kız öğrencilerin saha tecrübelerinin artacağını ifade ederek projenin ileriki dönemlerde de devam edebileceğini söyledi.  

Projeye tahminimizin çok üstünde başvuru aldık 

Bolu Gazeteciler Cemiyet Başkanı Bülent Velioğlu projenin Bolu özelinde olsa da tüm medya sektörüne büyük katkılar sağlayacağını ifade etti. Velioğlu projeye başvuran ve saha eğitimlerine katılan öğrencilere teşekkür ederek, “Projemizi pandemi koşullarından dolayı yaklaşık 1 buçuk senelik bir gecikme ile başlattık. Bu gecikmeye rağmen şu an her şeyin çok güzel gittiğini görüyorum. Tahminimizin çok üzerinde bir başvuru oldu. Gönül isterdi ki tüm arkadaşlarımızı projemize dahil edelim. Saha çalışmaları olacağı ve birebir tüm arkadaşlarla yakından ilgilenileceği için kısıtlı sayıda öğrenci arkadaşımızla yol almak durumundayız. Bugün burada olan arkadaşlar bizim için çok değerli. Gezmek dinlenmek eğlenmek varken burada bizimle birlikteler. Kendilerine ve geleceklerine büyük katkı sağlayacak bir projenin içindeler. BGC olarak öğrenci arkadaşlarımızın her zaman yanındayız. Tüm sıkıntılarında bizlere gelebilirler. Biz onları şimdiden birer meslektaşımız olarak kabul ediyoruz” dedi.  

 Temel fotoğrafçılık eğitimde renkli görüntüler ortaya çıktı 

Proje kapsamında Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Bolu Fotoğraf Sanat Derneği Başkanı Hamza Canbaş tarafından temel fotoğrafçılık eğitimine de başlandı. Fotoğraf eğitimlerinin saha çalışmaları renkli görüntülerin de ortaya çıkmasını sağladı. Aldıkları eğitimin uygulamasını yapmak için Bofsad (Bolu Fotoğraf Sanat Derneği) Nilüfer Park’ta sahaya inen BAİBÜ’lü öğrenciler, bol bol fotoğraf çekti. Soğuk havaya aldırış etmeden birbirlerinin fotoğrafını çeken kız öğrenciler, projede olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.