Gelincik kadınları ülkeye örnek olmaya devam ediyor

Bolu Demirciler Köyü'nde, 49 kadın üyeden oluşan Gelincik Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bugün bir ilke daha imza attı. 2020 yılında kurulan Demirciler Gelincik Kadın Kooperatifi,  Burcu Şimşek tarafından hayata geçirilen Kadının Emeği, Birliğin Temeli projesi ile gelişmeye devam ederek tüm ülkede örnek gösterilen kooperatif olma yolunda hızla ilerliyor.

Son olarak Demirciler Gelincik Kadın Kooperatifi, köydeki ilkokul binasını yeniden düzenleyerek Bolu yöresel yemeklerinin yapıldığı bir restauranta çevirdi. Restaurant, bugün Bolu protokolünün katıldığı açılış töreniyle hizmete girdi.

Açılışta konuşan Bolu Valisi Ahmet Ümit , "Hanımlar başta olmak üzere bu kooperatiflerimizin kahramanları olarak hem geleneklerimizi yaşatıyorlar hem kendileri dar sermaye ile bile olsa bu işe giriyorlar. Bu tarz faaliyetler fedakârlık istiyor. Birazcık fedakârlık yaparak gelenek göreneğimizi de yaşatıyoruz. Geleneksel tatlarımızı da yaşatıyoruz aynı zamanda hanımlar sosyalleşme noktasında çok ciddi şekilde birbirlerinin yanında üretim amacıyla geliyorlar. Bu çok önemli. Evlerine ekmek götürebilecek para kazanıyorlar." ifadelerini kullandı. 

Açılışa katılan Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Nahit Abak, Demirciler Gelincik Kadın Kooperatifi kadınlarıyla sohbet ederek, yaptıkları ürünler hakkında bilgi aldı. BBV'nin kooperatife aldığı fırında pişirilen katmerlilerden tadan Abak, restaurantın açılışında emeği geçen tüm kadınlara teşekkür etti. 

Açılışta davetlilere Demirciler Gelincik Kadın Kooperatifi kadınlarının yaptıkları yöresel yemekler ikram edildi. Restaurantın kurulmasında katkısı bulunan kişi ve kurumlara Bolu Valisi Ahmet Ümit tarafından plaket takdim edildi.

Restaurantta Demirci Köyü kadınlarının yaptıkları Bolu yöresine ait yemekler haricinde el yapımı katmer ve çörekler de bulunacak.