Haberler

Evden Okul Bisikletle Güvenle

Evden Okula Bisikletle Güvenle projesi başlıyor.

Geçtiğimiz aylarda Bolu Bağışçılar Vakfı Enerji ve Su Tasarrufu hibe programı kapsamından desteklenmeye uygun görülen Tabiatın Kalbi Bolu Bisiklet Amatörleri Derneği "Evden Okula Bisikletle Güvenle" projesi başlıyor.

Proje kapsamında 50.Yıl Ortaokulu öğrencileri Tabiatın Kalbi Bolu Bisiklet Amatörleri Derneği koordinatörlüğünde evlerinden okullarına bisikletleriyle gidip gelecek.

Proje ile öğrencilerin ve ailelerinin bisiklet ve trafiğe olan bakış açılarının değiştirilmesi düşünülmektedir. Ayrıca direkt olarak öğrenciler hedef alınmış olsa da günde 50 öğrencinin her gün bisikletle okula gidip gelmesi toplumda bisiklet hakkında yargıların olumlu değişmesi yönünde katkı sağlayacaktır. İlk etapta projeye dahil olan öğrenciler pilot rehber olarak yetiştirilerek kendi gruplarını kurmaları salık verilecek ve bisikletle okula gidip gelme sayısının artırılması sağlanacaktır. Projenin nihai hedefi ise toplumda bisiklet kullanma oranının artması ve ulaşım aracı olarak benimsenmesinin yaygınlaştırılmasıdır.

Ana amacın toplumda bisiklet kullanımının artmasıyla karbon alınımının azaltılması ve çevrenin korunmasına yardımcı olan proje ilk etapta 50. Yıl ortaokulu öğrencileri ile pilot uygulama olarak başlatılacak. Proje boyunca Kalbi Bolu Bisiklet Amatörleri Derneği'nin üyeleri, profesyonel bisikletçiler öğrencilerin yanında olacak ve ekipleri koordine edecek.

50. Yıl İzzet Baysal Ortaokulu bahçesinde düzenlenen proje tanıtım kokteylinde Okul Müdürü Tamer Özkan, Tabiatın Kalbi Bolu Bisiklet Amatörleri Derneği Yönetim kurulu üyeleri, Bolu Bağışçılar Vakfı yönetim kurulu üyeleri, öğrenciler ve basın mensupları hazır bulundular.

Projeyle ilgili açıklama yapan Bolu Bağışçılar Vakfı Genel Sekreteri Öznur Akkaya " Enerji ve Su tasarrufu hibe programımız kapsamında fon verdiğimiz bu değerli proje öğrencilerimizin, ailelerinin bisiklet kullanımına bakış açılarının değiştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda çok önemli bir pilot uygulama olacaktır. Bolu Bağışçılar Vakfı olarak öğrencilerimize, okullarımıza yönelik çok sayıda proje destekledik veya bizzat yürüttük. Genel anlamda karbon salınımının azaltılarak çevrenin korunmasının amaçlandığı Evden Okula Bisikletle Güvenle projesi ; Tabiatın Kalbi Bolu Bisiklet Amatörleri Derneği gönüllü üye ve profesyonel bisikletçilerinin Güvenli sürüş ve bisiklet yönetimi eğitimi alması, öğrencilere de güvenli sürüş eğitimi verilmesiyle başlayacak. Bolu'muzda pilot proje niteliğinde olacak bu değerli örnek projeyi vakfımıza sundukları için ve uygulayacakları için kendilerini tekrar tebrik ediyoruz." dedi.

Programda konuşma yapan Bağışçılar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet YAMANER ise " Hibe programımız kapsamında gelen çok sayıda başvuru arasından 4 proje seçtik, Evden okula bisikletle güvenle projesi de değerli ve anlamlı bulduğumuz uzun vadede Bolu'da hemen her okulda uygulanması gereken pilot bir proje, bu anlamda okul müdürümüz Tamer ÖZKAN'a bu konuya sıcak bakıp pilot uygulama noktası olmayı kabul ettikleri için ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.