Haberler

Bu projede gelecek var

Bu projede gelecek var

Gelecek nesil plastik poşeti gündeminden çıkardı

Bolu Bağışçılar Vakfı'nın desteğiyle hayata geçirilen 'Plastik Poşetten Vazgeç, Doğayı Seç" projesi Bolu'daki 10 farklı bağımsız ana okulunda hayata geçirildi. Ana okulu öğrencisi minikler kendilerinin tasarladıkları bez çantalarla, plastik poşet kullanımının doğaya verdiği zarara dikkat çekti.

Bolu Bağışçılar Vakfı, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve BAİBÜ Okul Öncesi Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin ortak olduğu Plastik Poşetten Vazgeç, Doğayı Seç Projesi'nin tanıtımı Bolu Bağışçılar Vakfı Anaokulu'nda gerçekleştirildi. Proje tanıtımına Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vahdettin Çiftçi, Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Resul Deveci, BAİBÜ Okul Öncesi Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğrt. Üyesi Türker Sezer, Proje Yürütücüsü Dr. Öğrt. Üyesi Pelin Aksüt, Bolu Bağışçılar Vakfı Anaokulu Müdürü Ceyda Ceren Eraktaş, okul öğretmenleri ve BAİBÜ öğrencileri katıldı.

Proje kapsamında Bolu Bağışçılar Vakfı Anaokulu öğrencileri ile bir dizi etkinlik yapan BAİBÜ Okul Öncesi Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Türker Sezer ve Pelin Aksüt, miniklere bez çantalar dağıttı. Etkinlikte çevre ile ilgili resim, slogan ve hikaye istasyonları ile 3 farklı grupta toplanan minik öğrenciler, her istasyonda farklı bir etkinliğe katıldı. Verilen bez çantalara çevre ile ilgili resimler yapan öğrencilere daha sonra bu çantalar hediye edildi. Kendi resimlerinin bulunduğu bez çantaları alan minikler büyük mutluluk yaşadı.

Projenin kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, "Vakıf olarak yaklaşık 10 yıl önce hizmete açtığımız bu anaokulunda şimdi böyle güzel projelerle gündeme gelmesi bizleri bir hayli mutlu ediyor. Projede emeği geçen hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bolu'muzun çok güzel bir doğası var. Bu doğayı korumak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir şekilde bırakmak bizim en önemli görevlerimiz arasında. İnşallah Bolumuz gelecekte eğitim ve yaşam kalitesiyle Türkiye'nin en önde gelen şehirleri arasında olacak. Tüm çabamız bu yönde" dedi.

Tasarım ve Beceri Atölyesi Açıldı

Plastik Poşetten Vazgeç Doğayı Seç Projesi'nin tanıtım etkinliğinin yanı sıra Bolu Bağışçılar Vakfı Anaokulu'nda 2023 Milli Eğitim Vizyonu kapsamında yer alan Tasarım ve Beceri Atölyesi de hizmete girdi. Proje için Bolu Bağışçılar Vakfı Anaokulu'nda hazır bulunan protokol üyeleri Tasarım ve Beceri Atölyesi'nin açılışını da gerçekleştirdi. Mutfak, el sanatları, bahçe işleri, marangoz, bilişim, kitap ve drama bölümlerinin bulunduğu atölyede, protokol üyeleri minik öğrencilerle boyama yaptı. Tasarım ve Beceri Atölyesi hakkında bilgi veren Bolu Bağışçılar Vakfı Anaokulu Müdürü Ceyda Ceren Eraktaş, atölyenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un üzerinde önemle durdukları 2023 Milli Eğitim Vizyonu kapsamında hizmete girdiğini, atölyede çocukların yaratıcı kabiliyetlerinin geliştiğini söyledi.

"Üniversite öğrencilerinin düşünceleri bizler için çok önemli"

Bu tür projelere eğitim fakültesi öğrencilerinin katılmasının kendisini çok mutlu ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, "Görüyorum ki, projenin içinde çok sayıda üniversite öğrencisi var. Üniversite öğrencilerimizin bizleri eleştirdiği noktaları öğrenmek isterim. Çünkü onların görüşleri bizler için çok önemli. Bizlerin tecrübesi ve onların yenilikçi bakış açısıyla eğitimde güzel işler yapılacağını düşünüyorum. İnşallah bu ve bunun gibi projeler çoğalır" ifadelerini kullandı.

Proje tanıtımı protokol üyeleri ve minik öğrencilerin üzerlerine doğa resimleri çizdikleri bez çantalarla birlikte toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.