BOLU BATMAN DOSTLUK HATTI

Türkiye'de ilk petrol kuyusunu açan Bolulu Yüksek Jeoloji Mühendisi Cevat Eyüp Taşman aradan geçen 88 yıl sonra Bolu ve Batman arasında köprü oldu.  Batman'dan Bolu'ya gelen heyet 3 gün boyunca ilimizde temaslarda bulundu. 

Aralarında Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyet Başkanı Arif Arslan, Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı İrfan Tapan, DHA Batman Temsilcisi Reşat Yiğiz, Anadolu Ajansı Batman Muhabiri Ahmet Işık ve Batman Belediyesi Personeli Hasan Kaya'nın bulunduğu heyet ilk olarak Bolu Bağışçılar Vakfı'nı ziyaret etti. Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Nahit Abak tarafından karşılanan Batman heyetine, BBV Genel Sekreteri Öznur Aktaş Akkaya vakıf çalışmalarını hakkında bilgiler verdi.  

Bolu'da olmaktan ve Bolu Bağışçılar Vakfı'nı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyet Başkanı Arif Arslan, Batman'ın temelinde Bolulular'ın büyük emeği olduğunu söyledi. Bundan sonra Bolu ve Batman arasında çok daha farklı bir dönem başladığının altını çizen Arslan “1934’te Batı Raman’da ilk petrol kuyusunu açan Cumhuriyetin ilk jeoloji mühendislerinden  Cevat Eyüp Taşman memleketi Bolu'da olmaktan dolayı büyük mutluluk yaşıyoruz. Batman'ı 14 haneli bir köyken 500 bin nüfuslu bir şehir olmasında Cevat Eyüp Taşman'ın büyük katkısı var. Cevat Eyüp Taşman'ın yanı sıra TPAO Genel Müdürlüğü Yapan ve Batman'a büyük katkıları olan Turgut Yaşar Gülez de Bolulu. Yani Batman'ın temelinde Bolulular'ın büyük emeği var. Bu insanlar gerçekten çok önemli ve unutulmaması gereken isimler. Sayın Cevat Eyüp Taşman 1910'lu yıllarda Amerika'ya eğitim için gönderilen 4 öğrenciden bir tanesi. Cumhuriyet kurulup kalkınma hamlesi başlatılınca, petrol araştırmaları için yurda davet ediliyor. O dönem Cevat Eyüp Taşman ABD'de büyük bir maden şirketinde iyi bir konumda görev yapıyor. Daveti alan Taşman, çalıştığı şirketin dönmemesi için maaşını 10 katına çıkarmasına ve çeşitli imkanlar sunmasına rağmen hiç düşünmeden Türkiye'ye dönüş yapıyor.  Raman Dağı'nda kimi zaman at üstünde gezerek, kimi zaman mağaralarda kalarak uzun süre petrol arıyor. Amerikalı ve İngiliz uzmanların ‘burada petrol yok boşuna aramayın ’ demelerine rağmen Taşman vazgeçmiyor. Sonunda sondaj yaptığı yerden petrolü çıkarmayı başarıyor.  Petrolle birlikte Batman'ın kaderi de değişiyor. 14 haneli bir köyden 500 bin nüfuslu bir kente evriliyor. Bu değişim ve gelişimde Rahmetli Cevat Eyüp Taşman'ın büyük emeği ve katkısı var. Şu an hala Cevat Eyüp Taşman'ın açtığı ilk kuyu olan Raman 8 Kuyusu petrol üretimine devam ediyor.  ” ifadelerini kullandı. 

BATMAN'IN BOLULU VALİSİ 

Arif Arslan, yaklaşık 5 ay önce Cevat Eyüp Taşman ile ilgili Bolu Bağışçılar Vakfı ile iletişime geçtiklerini, geçtiğimiz mayıs ayında yayımlanan valililer kararnamesi ile Edirne Valiliği görevini yürüten Ekrem Canalp'in Batman Valisi olarak atandığını hatırlatarak, “Ekrem Canalp valimizin Bolulu oluşu bizi ayrıca sevindirdi.  Valimiz çok candan ve halkın içinde bir vali. Biz Bolu ile böyle bir bağ kurmaya başladığımızı anlatınca çok sevindi. Bu konuda yapılacak her türlü çalışmada destek olacağını belirtti. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz.” dedi.

“TAŞMAN'IN TÜM ÜLKEYE ÖRNEK OLDUĞU GİBİ BBV'NİN DE HEM BATMAN'A HEM TÜM ÜLKEYE ÖRNEK OLMASINI İSTİYORUZ”

Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Nahit Abak da Bolu'nun önemli bir değerini Bolu'ya hatırlattıkları için Batman heyetine teşekkür etti. Abak “Bolulu hemşehrimiz Cevat Eyüp Taşman'ı araştırmaya başladıkça gördük ki çok büyük bir başarı hikayesi ile karşı karşıyayız. İçerisinde vatan sevgisi, millet sevgisi, fedakarlıklar, zorluklar ve adanmışlıklarla dolu gerçek bir başarı hikayesi var. Cevat Eyüp Taşman'ın başarıları o günden bu güne ülkemize milyarlarca dolarlık katkı sağlamanın yanında Bolu ve Batman arasında bir bağ kurmuş. Biz o bağı bugünlerde yeni yeni keşfediyoruz. Gördük ki hemşehrimiz Cevat Eyüp Taşman'ı Batman daha iyi biliyor Batman daha fazla sahip çıkıyor. Batmanlı dostlarımızın Bolu'ya gelerek bizleri ziyaret etmesi, bizleri çok mutlu etti.  Biz de Bolu Batman arasındaki bağı güçlendirecek yeni adımların atılmasını destekleyeceğiz. Cevat Eyüp Taşman nasıl Batman'a Bolu'ya ve de tüm ülkeye örnek olmuşsa, Türkiye'de benzeri olmayan Bolu Bağışçılar Vakfı'nın da hem Batman'a hem de tüm ülkeye örnek olmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. 

BOLU VALİLİĞİ, BOLU BELEDİYESİ, BOLU TİCARET ve SANAYİ ODASI ZİYARET EDİLDİ

Batman heyeti daha sonra BBV yöneticileriyle birlikte Bolu Valisi Erkan Kılıç'ı makamında ziyaret etti. Bolu Valisi Kılıç'a Cevat Eyüp Taşman'ın ülke ve Batman için önemini anlatan Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyet (BGYC) Başkanı Arif Arslan, 88 yıl sonra Taşman'ın anısına iki il arasında yeni bir köprü kurulduğunu dile getirdi. 

VALİ KILIÇ; “GENÇLERE ÖRNEK OLACAK”

Bolu Valisi Erkan Kılıç da  “Ülkemizde petrolün bulunmasına öncülük eden isimlerin başında gelen hemşehrimiz merhum Cevat Eyüp Taşman’ın hem kendi memleketi Bolu'muzda hem de tüm Türkiye'de tanınmasını, başarılarla dolu hayat hikayesinin gençlerimize örnek olmasını temenni ediyorum” dedi.

“TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL ŞEHRİ BOLU'YA HOŞ GELDİNİZ”

Valilik ziyaretinin ardından Bolu Belediyesi'ne geçen Batman heyeti, Başkan Tanju Özcan'la bir araya geldi. Batman Heyeti'nin Bolu Belediyesi'ni ziyaret etmesinden dolayı büyük mutluluk yaşadığını belirten Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bizlere, kendi değerimiz olan Cevat Eyüp Taşman'ı tanıttığınız, hatırlattığınız için çok teşekkür ederim. Görüyoruz ki Bolu'muzun çok önemli değerleri var. Bu vesile ile Bolu ile Batman arasında yeni bir köprü kurulmuş oluyor. Bu anlamda üzerimize düşen ne varsa Bolu Belediyesi olarak yapmaya hazırız. Türkiye'nin en güzel şehri Bolu'ya hoş geldiniz” şeklinde konuştu. 

“BİZE DEĞERLERİMİZİ HATIRLATTINIZ”

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nda Başkan Türker Ateş'i ziyaret eden Batman heyeti, Ateş'ten yapılan çalışmalar sonucunda Bolu'nun tescillediği ve patentini değerleri hakkında bilgi aldı. Ziyarette Batmanlı gazetecilerden Bolulu Jeoloji Mühendisi Cevat Eyüp Taşman'ın Batman'da yaptığı çalışmaları dinleyen Türker Ateş, “Odamızın girişinde Bolulu değerlerimize ait köşe var ama ne yazık ki bu köşede çok saygın isimlerin farkına varamamışız. Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti'nin Bolu'daki meslektaşlarıyla Cevat Eyüp Taşman ve Turgut Gülez’in Bolulu olduklarını bize Batmanlılar hatırlattı. Bize değerlerimizi hatırlattınız. Size minnettarız ve şükranlarımızı sunarız. Projeye de her türlü katkıyı sunmaya hazırız.” dedi. 

NAHİT ABAK BOLU'YU ANLATTI

Batman heyetinin ziyaretleri sırasında yanlarında olan BBV Başkanı Nahit Abak, misafirlere şehir merkezini gezdirerek Bolu tarihi ve kültürü hakkında bilgiler verdi. Abak, Bolu'nun sahip olduğu doğal güzelliklerin yanında binlerce yıllık tarihi ile turizm anlamında ülkeye büyük katkılar sağlayacak potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti. Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyet Başkanı Arif Arslan da Bolu'nun güzel bir şehir olduğunu daha önce duyduklarını fakat bu kadar güzel olduğunu tahmin edemediklerini söyleyerek, “Bolu gerçekten tabiatın kalbi. Buraya gelirken bu kadar çok güzellikle karşılaşabileceğimizi tahmin etmiyorduk. Şehir yaşamı sosyal hayatı da görüyoruz ki gayet sakin ve medeni. Sayın Valimiz Ekrem Canalp'e memleketinden bolca selam ve memleket havası götüreceğiz” ifadelerini kullandı. 

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Ziyaretin son günü programa dahil olan Batman Belediye Başkan Yardımcısı Metin Gürbüz, Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Nahit Abak,  Batman Gazeteciler Yayıncılar Cemiyet Başkanı Arif Arslan ve Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Hamza Canbaş'ın katıldığı ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında söz alan Batman Belediye Başkan Yardımcısı Metin Gürbüz  Cevat Eyüp Taşman’ın, Batman için önemine değinerek, “Bu proje belediye ve valiliğe gelince, Batman Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Arif Arslan Önderliğinde, biz de çok heyecanlandık. Çünkü Batman petrol şehri. 14 haneli bir köyken, Bolulu Cevat Eyüp Taşman, bir petrol jeoloğu olarak Batman’a geliyor ve bugün Raman-8 dediğimiz ilk petrol kuyusunun kazılmasında, açılmasında çalışmalar başlatıyor. Bugün hala o petrol kuyusu çalışmakta ve günde 150 varıl petrol üretiyor” dedi. 

“BOLU’NUN ÇOK BÜYÜK KATKISI VAR BATMAN’A” 

Basın toplantısında konuşan Batman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arif Arslan, Taşman’ın yanı sıra yine Bolulu Turgut Gülez’in de Batman’da çalıştığını belirterek, “Bolu’nun çok büyük katkısı var Batman’a. 14 haneli bir köyün, bugün yarım milyonluk bir şehre dönüşmesinde Bolulu iki büyük petrolcünün imzası var. Türkiye’deki ilk yüksek petrol mühendisi Cevat Eyüp Taşman’dır. Yine Bolu’daki Gülez Ailesi’nin önemli isimlerinden Turgut Gülez’i görüyoruz. Turgut Gülez, Cevat Eyüp Taşman kadar olmasa da hem TPAO Genel Müdürlüğünde hem Batman Bölge Müdürlüğünde 1958-1974 yılları arasında çalışmış ve Batman’ın büyümesine ciddi katkıları olmuş” ifadelerini kullandı. 

CEVAT TAŞMAN’IN YAKTIĞI MEŞALE TÜRKİYE’YE YAYILIR İNŞALLAH  

Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Nahit Abak ise Batman ile Bolu arasında kurulacak köprünün temellerinin bu toplantı ile atıldığını aktardı. Abak, konuya herkes tarafından ilgi gösterildiğini de işaret ederek,  “Herkes çok ilgi gösterdi, herkes elimden ne gelirse bu konuda katkı vereceğini söyledi. Onun için de buradaki yöneticilere de teşekkür ediyoruz. İnşallah güzel bir belgesel olacak. Hem Türkiye’nin petrol tarihini, Batman’ın doğuş tarihini anlatacak. Çünkü şu anda en önemli konulardan birisi enerji. Türkiye’nin en büyük ithalatı petrol. İnşallah Cevat Taşman’ın yaktığı meşale büyüyerek dağılır Türkiye’ye. Birçok bölgede duyuyoruz gittikçe petrol çıktığını. Ama bu işin merkezi Batman. Oradaki ateş her yere dağılıyor” şeklinde konuştu. 

Ziyaretlerde Batman heyeti Bolulu yöneticilere üzerlerinde Cevat Eyüp Taşman'ın adının yazılı olduğu at başı olarak adlandırılan minyatür petrol üretim pompası ile Cevat Eyüp Taşman'ın Raman Dağı'nda çekilmiş fotoğrafını hediye etti.