BOLU BAĞIŞÇILAR VAKFI'NDAN TÜRK TARIMINA BÜYÜK DESTEK

Bolu Bağışçılar Vakfı’nın Kuzgölcük Köyü’nde kurduğu Şerafettin Erbayram Ata Tohumları Bahçesi’nde yetiştirilen ata tohumları üreticilere dağıtıldı.  

Bolu Bağşıçılar Vakfı (BBV), yaptığı çalışmalarla Bolu’da tarımsal üretime büyük katkılar veren BBV’nin Kurucu Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Merhum Şerafettin Erbayram’ın saklayıp çoğalttığı Bolu’ya özgü ata tohumları Kuzgölcük Köyü’nde kurulan ata tohumları bahçesinde 3 yıl boyunca ekimi yapılıp çoğaltıldı. Şerafettin Erbayram adına kurulan ata tohumları bahçesinde yetiştirilen Bolu’ya özgü ata tohumları Bolu Bağşçılar Vakfı’nın hizmet binasında düzenlenen etkinlikle Bolu çiftçisine dağıtıldı.  

Tohum dağıtım etkinliğine Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Nahit Abak, Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, Yönetim Kurulu üyeleri, Ahmet Gümüş, Adnan Pulatlı, Fahrettin Ergin, Şura Öztuncay, BBV Genel Sekreteri Öznur Akkaya Aktaş, Şerafettin Erbayram Ata Tohumları Bahçesi Sorumlusu Rabia Kıvrak ve çok sayıda üretici katıldı.  

“Çocuklarımızın geleceği için ata tohumlarına sahip çıkıp çoğaltalım” 

Tohum dağıtım etkinliğinde konuşan Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Nahit Abak, Şerafettin Erbayram’ın saklayıp günümüze kadar ulaşmasını sağladığı ata tohumlarını Bolulu üreticilere dağıtmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Bolu Bağışçılar Vakfı’mızın Kurucu Başkanı Rahmetli Şerafettin Erbayram’ın Bolu tarımının gelişmesi için nasıl çalıştığını, tarımsal üretime büyük katkılar yaptığını Bolu’da yaşayan herkes bilir. Bugün Şerafettin Erbayram’ın yıllar boyunca toplayıp baktığı, koruyup bugünlere ulaşmasını sağladığı ata tohumlarını çoğaltarak üreticimize dağıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şerafettin Erbayram ata tohumlarının yaygınlaştırılması için büyük çaba harcadı. Vefatından sonra Bolu Bağışçılar Vakfı da O’nun mirasına sahip çıkarak, Kuzgölcük Köyü’nde ata tohumları bahçesi kurdu.  Şerafettin Erbayram’ın bir dönem yanında çalışan Rabia Kıvrak Hanımefendi de bu bahçenin sorumlusu oldu. Şerafettin Bey sağlığında Rabia Hanım’a bazı ürünlerin tohumlarını emanet etmişti. Sağ olsun Rabia Hanım gece demeden gündüz demeden, kar kış demden her daim ata tohumları bahçesiyle uğraştı. Bolu’ya özgü ata tohumlarının üretilmesine büyük emek harcadı. Bolu Bağışçılar Vakfı olarak Bolu’ya özgü bu tohumlarımızın yaygınlaştırmak istiyoruz. Sizlerden dağıttığımız bu ata tohumlarına iyi bakmanızı, başka tohumlarla karıştırmamanızı, ekmenizi ve çoğaltmanızı istiyoruz. Çocuklarımızın geleceği için ata tohumlarımıza sahip çıkıp çoğaltalım” dedi.  

Ata tohumu dağıtım etkinliğinde Rabia Kıvrak tarafından tohumların nasıl ekileceği anlatıldı. Daha sonra Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Nahit Abak ve yönetim kurulu üyeleri tarafından üreticilere, siyah patates, Çakmaklar Sarı Patates, Civril Ayşe Kadın Fasulyesi, Kızık Beneklisi Fasulyesi, Kuzgölcük Barbunyası ve Göynük Bombay Fasulyesi tohumları dağıtıldı.