Bolu Bağışçılar Vakfı'ndan İki Büyük Hibe Desteği

Bolu Bağışçılar Vakfı’ndan İki Büyük Hibe Desteği

Zehra Taşman Kadına ve Eğitime Destek Programları kapsamında; Kadın Girişimcilere 700 000 TL hibe desteği yanı sıra Liseli Kız öğrencilere 50 000 TL eğitim çeki ve bir dizi Kariyer Gelişim Liderlik Programı başlıyor.

Bolu Bağışçılar Vakfı Kurucu Mütevelli Üyesi Haldun Taşman, annesi Zehra Taşman’ın yaşamı boyunca içinde taşıdığı eğitim aşkını memleketi Bolu için “Kadın Girişimleri Destek Programı” ve lise öğrencileri için “Burslu Eğitime Destek Programın”a dönüştürdü. 

Cumhuriyetin ilk yıllarında başarılı bir öğrenciyken, dönemin şartlarından dolayı eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda kalan ve yaşamı boyunca bu arzusunu içinde taşıyan Zehra Taşman, yaklaşık 1 asır sonra memleketi Bolu’daki kadın girişimcilere ve kız öğrencilere gelecek oluyor. Zehra Taşman’ın eğitim aşkı, oğlu Haldun Taşman’ın adına bağışladığı fonla hayata geçirilen Zehra Taşman Eğitime ve Kadına Destek Programı kapsamında hem Kadın Girişimcilere hem de kız öğrencilere fırsatlar sunuyor.

Kadın Girişimlerine 700 000 TL hibe desteği ve Liseli Kız Öğrencilere 50 000 TL Eğitim Çeki ve Kariyer Gelişim Kampları

Vakıf merkezinde gerçekleştirilen protokol imza töreninde Kadın Girişimleri Destek programı kurumsal paydaşı olan KOSGEB Bolu İl Müdürlüğü ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile protokol imzalandı. Programda BBV Yönetim Kurulu Başkanı Nahit ABAK, Bolu TSO Başkanı Abdullah ALEMDAR, KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman USTA, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mert MİNİSKER, Basın mensupları,BBV Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çağlar Yamaner, Şura Öztuncay hazır bulundu. 

Başkan ABAK her iki programın da Bolu’ya hayırlı olmasını diledi

Protokol imza töreninde konuşma yapan BBV Başkanı Nahit ABAK; “ Vakfımız kurulduğu yıldan bu yana kamusal yararı olan 350 den fazla projeye ya karşılıksız hibe desteği vermiş ya da bizzat bu projeleri üyeleri adına yürütmüştür.  Bu gün de siz değerli kurumsal paydaşlarımız, basın mensuplarımız ve üyelerimiz katılımıyla yine çok önemli iki projemizi daha başlatıyoruz.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda başlattığımız Zehra Taşman Kadına ve Eğitime Destek Programı çok başarılı sonuçlar vermiş ve hem ev hanımlarına hem de öğrencilere yönelik bir dizi programı hayata geçirmiştik. Bu yıl da kurucu üyemiz Haldun Taşman’ın annesi adına bu değerli projeyi 100 000 USD bir bütçeyle devam ettiriyor olacağız.  Ben bu vesileyle öncelikle üyemiz Haldun beye bu büyük bağışından dolayı teşekkür ederken, şimdiden hibe desteği alacak olan kadın girişimcilere ve burslu eğitim programına seçilen öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.  Önümüzdeki yıllarda sadece kadınlara yönelik değil herkesin başvurabileceği daha büyük girişimci destek programlarımız olacağının da müjdesini vermek istiyorum. “ dedi.

Protokol imza töreni sonrası konuşmalarını yapan  Bolu Ticaret ve Sanayi Odası  Başkanı Abdullah Alemdar ve KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman Usta ise böylesine önemli bir programın parçası ve kurumsal paydaşı olmaktan mutluluk duydukları belirtirken, BBV’nin örnek çalışma modeli ve imza attıkları başarılı projelerden dolayı tebrik ettiler.

Her iki programın başvuru koşulları ve detayları hakkında bilgiler verildi.

Programların içeriği hakkında bilgi veren BBV Genel Sekreteri Öznur Akkaya Aktaş ve Danışma Kurulu Üyesi Burcu ŞİMŞEK ise ; “Kadın Girişimciler için hedef kitlemiz ilk kez iş kuracak kadınlar ve halihazırda girişimi olan kadınlar olmak üzere 2 gruptan oluşmaktadır. KOSGEB geleneksel ya da ileri girişimcilik programlarından birinden faydalanarak işini kurmuş ve en fazla 24 aydır faaliyetlerini sürdüren şahıs şirketlerindeki kadın girişimcilerin yanı sıra yine KOSGEB desteğiyle ilk kez işini kurmak isteyen kadın girişimciler başvurabilir.  İş planı hazırlama, Hibe ve Kredi Destekleri, Dijital Pazarlama Araçlarını Etkin Kullanma, Basit Usul Vergi Sistemi, Kdv İstisnaları, Teşvikler Eğitimi gibi çeşitli alanlarda eğitim olanakları sunulacağının yanı sıra, proje ekibi ve jüri tarafından seçilecek başvuru sahiplerine de 700 000’er bin TL  hibe desteği verilecek.

Liseli Kız Öğrencilerin başvurularına açık olacak olan programda ise yabancı dil eğitimlerinden, Mentorlük eşleşmelerine, Kariyer Gelişim Liderlik kamplarından 50 000 TL eğitim çekine kadar bir dizi fırsat öğrencileri bekliyor olacak.