Haberler

BOLU BAĞIŞÇILAR VAKFI SEBEN ELMA ÜRETİMİ YENİLEME BAHÇESİNDE BAHAR BAKIMI

BOLU BAĞIŞÇILAR VAKFI SEBEN ELMA ÜRETİMİ YENİLEME BAHÇESİNDE BAHAR BAKIMI

3 yıl önce Bağışçılar Vakfı tarafından Seben'de elma üretiminde yeni nesil yöntemler kullanılarak pazar değeri yüksek ürünler yetiştirilmesi amaçlanarak kurulan bahçede bahar bakımı ve budama yöntemleri eğitimleri verildi.

Isparta Eğirdir Meyvecilik Enstitüsü Üretme ve İşletme Bölüm Başkanı Süleyman AKOL, Mühendis Turgay SEYMEN ve Ziraat Yüksek Mühendisi İsmail DEMİRTAŞ tarafından verilen budama eğitimleri; A.İ.B.Ü Seben Meslek Yüksek Okulu bahçe bitkileri öğrencileri ve Seben'in elma üreticisi çiftçilerine bizzat uygulamalı olarak verildi.

Uygulamalı budama eğitimleri öncesinde AİBÜ Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu'nda bir dizi teknik eğitim verildi. AİBÜ Seben Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu'nda gerçekleşen seminere, Seben Belediye Başkanı Süleyman ÖZBAĞ, Bolu Bağışçılar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin ERBAYRAM, Okul Müdürü Yrd Doç Dr. Macit DEMİRER, Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Nuri ERİKLİ, Ziraat Mühendisleri, AİBÜ Bahçe Bitkileri öğrencileri ve çiftçiler katıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bolu Bağışçılar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin ERBAYRAM " Proje bahçesinde 11 Pazar değeri yüksek yeni nesil elma çeşidinden 150'şer çeşit olmak üzere 1400 adet elma fidanı bahçemizde bulunmaktadır. Elbette ki bu çeşitler Seben'in iklimi gözetilerek uzmanlar dahilinde seçildi. Bu yıl 3 yaşında olan elma fidanlarımızda görüyoruz ki ciddi yoğunlukta ürün alma görünümü var, bütün fidanlarda meyve gözleri hazırlanmış durumda" dedi.

Seben Belediye Başkan'ı Süleyman ÖZBAĞ ise yaptığı konuşmasında Türkiye'nin yıllık 3 milyon ton elma üretimine ihtiyacı olduğunu vurgularken , örnek proje bahçesinde edinilen bilgilerin bu gibi eğitim ve seminerlerle çifçilerle paylaşıldığını ve bir bilgi havuzu oluşturulduğunu belirtirken " Bugün de burada elma bakım süreçlerinden birisi olan bahar bakım uygulamaları için toplanmış bulunmaktayız. İklim ve tarım ürünleri konusunda dünyadaki ihtiyaç göz önüne alındığında tarımın önemi bir kez daha anlaşılmaktadır" dedi.