Haberler

Bolu Bağışçılar Vakfı Okul Öncesi Eğitim Projelerine Devam Ediyor

Bolu Bağışçılar Vakfı Okul Öncesi Eğitim Projelerine Devam Ediyor

Erken Çocukluk Eğitimcisi ve Oyun Savunucusu kimliğiyle tanınan Prof Dr. Belma Tuğrul Bolu'da Okul Öncesi Öğretmenleriyle Buluştu

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bolu Bağışçılar Vakfı ve Bağışçılar Vakfı Anaokuluorganizasyonu ile Bolu Merkez ve ilçelerde görev yapan Okul Öncesi Çocuk Gelişimi Öğretmenlerine yönelik ' Meraklı Çocuklara Yaratıcı Öğretmenler' konulu eğitim semineri düzenlendi.

Bolu ve ilçelerden yoğun katılım gösterilen programda okul öncesi alanı dışında eğitimciler ve çeşitli STK temsilcileri de hazır bulundu.

Çocuk gelişimi üzerine birçok yayını olan, Erken Çocukluk Eğitimcisi ve Oyun Savunucusu kimliğiyle tanınan Prof Dr. Belma Tuğrul'un verdiği seminere okul öncesi öğretmenlerinin yanı sıra, okul idarecileri, müfettişler, rehber ve ilkokul öğretmenleri de katıldı. Yaratıcı öğrenme, çevre ve çocuk hakları konularının da uzmanı olan TUĞRUL yaratıcı eğitim modellerini katılımcıları da dahil ederek eğlenceli bir biçimde anlattı.

Açılışta konuşma yapan BBV Genel Sekreteri Öznur Akkaya " BBV misyonu gereği konu kısıtı olmaksızın Bolu'nun toplumsal anlamda ilerlemesi için gereken projelere karşılıksız maddi-ayni-teknik destekler verse de, Okul Öncesi'nin ve siz değerli öğretmenlerin vakfın gözünde nasıl özel bir yeri olduğunu öyle sanıyorum tüm kamuoyu biliyordur. Okul öncesi okullaşma oranı konusunda yaptığımız örnek model ve kampanyalar neticesinde şu an Türkiye ortalamasının çok üstündeyiz fakat artık okulların eğitim kapasitelerini güçlendirme yönünde projelere ihtiyaç var. Bugün Değerli hocamız Sayın Belma Tuğrul'a bizleri kırmayarak Bolu ile buluştukları için tüm üyelerimiz ve bağışçılarımız adına teşekkür ediyorum" dedi.

Prof. Dr. Belma Tuğrul Kimdir?

1960 yılında Istanbul'da doğan ve yaklaşık 56 yıldır birçoğumuzun karşı karşıya kaldığı her türlü oyun hakkı ihlali ve oyun karşıtı durumlara rağmen 'OYUN' oynamaya devam edebilen şanslı kişilerden biridir. Lise mezuniyetinde anaokulu öğretmeni olmak istediğini dile getirip bu hayaline kavuşan ve işini tutkuyla yapmayı seven ender gençlerden biridir. Hacettepe Üniversitesi'nde çocuk gelişimi eğitimi alanında eğitimini alırken gönüllü olarak başladığı üniversitenin uygulama anaokulundaki öğretmenlik kariyerinden, emekli öğretim üyeliği sürecine kadar neredeyse 35 yıl çocuklardan öğrenmekten vazgeçmeyen, hayatı çocukların gözünden görebilmeyi seçen meraklı öğrencilerden biridir. Türkiye'de ve Dünya'da çeşitli bilimsel toplantılarda konferanslar vererek eski köye yeni adet getirme konusunda kişilerin kafalarını karıştırmayı başaran ve onları eyleme geçmeye cesaretlendiren cesur biridir.