Haberler

BiBolu Girişimcilik Programı Bolu'muza ve ülkemize hayırlı olsun

Bolulu hayırsever iş insanı Haldun Taşman'ın babası adına bağışladığı fonla hayata geçirilen Ahmet Taşman BiBolu Girişimcilik Programı, düzenlenen imza töreni ve ilham konuşmalarıyla resmen başladı. Bolu Bağışçılar Vakfı ve Girişimcilik Vakfı ortaklığında yürütülen programın ilk ilham konuşmacıları Bolu Bağışçılar Vakfı Kurucu Mütevelli Üyesi Haldun Taşman ve Girişimcilik Vakfı Başkanı Sina Afra oldu.

Bolu Bağışçılar Vakfı ve Türkiye Girişimcilik Vakfı işbirliği, Turkish Philantrophy Foundation'ın destekleriyle Bolu'da istihdam yaratmak, Bolu'nun ekonomik ve kültürel kalkınmasını desteklemek, girişimci bakış açısını ve kültürünü Bolu'ya yerleştirmek amacıyla BiBolu Girişimcilik Programı başlıyor. Bu program, Türkiye'de belirli bir lokasyon özelinde bir kentin kalkınması amacıyla tasarlanan ilk girişimcilik programı olma özelliğini taşıyor.

Bolu'da istihdam yaratacak girişimci bir topluluğun Bolu'nun iş dünyasını canlandırması, Boluluları iş kurmaya teşvik etmesi, gençlere gelecekleri hakkında ilham vermesi, Bolu'nun yaşam koşullarının girişimci yaklaşımla iyileştirilmesi ve İstanbul ile Ankara'dan sonra Bolu'nun da girişimcilik ekosistemi için bir merkez olarak görülmesi amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, farklı profillere yönelik ilham programı, girişimcilik programı ve inovasyon programları düzenlenecek.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen ilk ilham toplantısında hemşehrileriyle bir araya gelen Bolulu hayırsever iş insanı Haldun Taşman Bolu Bağışçılar Vakfı'nı kurmak için ilk çalışmaların 2006 yılında başladığını belirterek, "Yapılan görüşmeler sonucu Bolu'da sektöründe lider 32 iş insanını bu girişimin çatısı altına toplandı. Ben de bu yapıya kuruluş aşamasında aktardığım fonlarla destek verdim. Böylelikle Türkiye'nin ilk Bağışçılar Vakfı'nı Bolu'da kurmuş olduk. Memleketimin daha iyi bir geleceğe kavuşması adına rahmetli annem ve babam adına iki yeni fonu Bolu'ya aktardık. Zehra Taşman Kadına ve Eğitime Destek Programı ve Ahmet Taşman BiBolu Girişimcilik Programı işte bu fonlarla hayata geçen projelerdir. Bu uzun soluklu projelerin sonunda Bolu, tüm dünyanın izlediği, yatırımın, inovasyonun ve girişimciliğin hayat bulduğu standartları yükselmiş bir kente dönüşecek" dedi.

Türkiye Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra ise: "Türkiye Girişimcilik Vakfı olarak inanıyoruz ki ulusal düzeyde sürdürülebilir ve gelişen bir girişimcilik ekosisteminin oluşması için ülkenin birçok kentinde yoğunlaşan girişimci toplulukları ve onlar sayesinde değer yaratma misyonu taşıyan kentlerin oluşması gerekiyor. Bu kapsamda Bolu'nun, fiziki şartlarının uygunluğu ve keşfedilmemiş potansiyeliyle bu kapsamda bir projeyi gerçekleştirmek için en uygun şehir olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

İlham konuşmalarının ardından Bolu Hilton Otel'de Bolu Bağışçılar Vakfı ve Girişimcilik Vakfı tarafından Ahmet Taşman BiBolu Girişimcilik Program Protokolü imzalandı. Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, BiBolu Programı'nın büyük önem taşıdığına değinerek, Bolu'ya ve ülkeye hayırlı olmasını diledi. Girvak Başkanı Sina Afra da, vakıf olarak ilk defa İstanbul dışında bir şehirde girişimcilik projesi başlattıklarını belirterek, BiBolu Girişimcilik Programı'nın kendileri için örnek bir proje olduğunu ifade etti.