Haberler

Bağışçılar Vakfı'ndan kadına ve eğitime özel fon....Hayaller fikre, fikirler projeye dönüşüyor

Bağışçılar Vakfı'ndan kadına ve eğitime özel fon

Hayaller fikre, fikirler projeye dönüşüyor

Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından,Zehra Taşman Kadına ve Eğitime Destek Fonu kapsamında açılan hibe başvuru süreci düzenlenen etkinlikle kamuoyuna tanıtıldı. Bolu'da faaliyet gösteren dernekler, vakıflar, kooperatifler, üniversiteler, öğrenci toplulukları ve okul aile birliklerinin yararlanabileceği hibe programı için katılımcılara proje eğitimi de verildi.

Bolu Bağışçılar Vakfı'nın kurucu mütevelli heyeti üyesi Haldun Taşman'ın annesi Merhume Zehra Taşman adına açtığı 'Zehra Taşman Kadına ve Eğitime Destek Programı' için proje hibe destek çağrısına çıkılmıştı. Program kapsamında, Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından Bolu'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına yönelik bir etkinlik düzenlendi. Programa çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile Göynük Belediye Başkanı Ahmet Çankaya katıldı.

Etkinlikte konuşan Bolu Bağışçılar Vakfı Genel Sekreteri Öznur Akkaya, Zehra Taşman Kadına ve Eğitime Destek Programı'nın Bolulu hayırsever iş insanı Haldun Taşman tarafından Bolu'ya armağan edildiğini belirtti. Akkaya, Bolu'da faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşlarını program için proje geliştirmelerini isteyerek, "Zehra Taşman Kadına ve Eğitime Destek Programı'nın fonu Amerika'da yaşayan Bolulu iş insanı Haldun Taşman tarafından memleketi Bolu'ya armağan edildi.Programın yürütücüsü olan Bolu Bağışçılar Vakfı olarak,geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşlarına, okullara, öğrenci topluluklarına, okul aile birliklerine ve Bolu için bir fikri olan herkese proje hibe çağrısı yaptık. Kadına, eğitime, çocukların ve gençlerin geleceğine dair projeleri olan tüm sivil toplum kuruluşlarımızı, kurumlarımızı bu programdan yararlanmaya davet ediyoruz. Sadece sivil toplum kuruluşlarımız ya da kurumlarımız da değil; üniversitemizi, okul aile birliklerini, öğrenci topluluklarını, kooperatifleri bu program için proje yapmaya çağırıyoruz. Amacı gerçekten toplumsal gelişime katkı sağlayacak olan projeler değerlendirilecek ve hibe almaya hak kazanacak. Bolu için düşünülmüş, hayal edilmiş her fikir bizim için değerlidir. Bolu Bağışçılar Vakfı olarak fikirlerinizin projeye dönüşmesini istiyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından program Melihat Karaarslan'ın Gelin Tanış Olalım etkinliği ile devam etti. Hafıza teknikleri ve etkili iletişim konularında bilgiler veren Melihat Karaarslan'dan sonra Bolu Belediyesi Proje Birim Müdürü Burcu Şimşek katılımcılara 'Hayalden Fikre, Fikirden Projeye Doğru Bir Yolculuk' adlı sunum gerçekleştirdi. Burcu Şimşek bir hayalin nasıl fikre, fikrin ise nasıl doğru bir projeye dönüşeceğinin evrelerini salonda bulunan katılımcılara anlattı.

Bolu Belediyesi Proje Birim Müdürü Burcu Şimşek, proje hazırlamanın detaylarını anlattığı sunumunda, proje yapmış olmak için proje hazırlanmaması gerektiğini, hazırlanacak projelerin mutlaka bir sorunun çözümüne yönelik olması gerektiğini söyledi. Şimşek, "Proje hazırlamak için öncelikle toplumsal sorunu çok iyi tespit etmemiz gerekiyor. Proje ile amaçlanan çıktılar, sorunun hali hazırda oluşturduğu olumsuz etkilerinin, olumlu bir hale dönüşmesi olmalıdır.Bir projenin kabul edilmesi, projenin her safhanın doğru ve hatasız şekilde tamamlanması ile mümkündür." İfadelerini kullandı.

Etkinlikte Paşaköy İlkokulu öğrencileri tarafından oluşturulan müzik grubu, salonda bulunan katılımcılara keman resitali verdi. Minik öğrencilerin keman resitali büyük beğeni ile izlendi.

Program kapsamında düzenlenen etkinlikte çalışma grupları oluşturularak, Bolu'nun mevcut sorunlarının çözümüne yönelik örnek projeler oluşturuldu. Örnek proje sunumlarının ardından etkinlik sona erdi.

Zehra Taşman Kadına ve Eğitime Destek Programı kapsamında seçilecek projelere hibe desteği verilecek. Proje başvuruları 13 Aralık 2019 tarihine kadar Bolu Bağışçılar Vakfı'nın www.bbv.org.tr internet sayfasında bulunan proje formu doldurularak yapılabilecek.